Yaz Saati Uygulaması Bebeklerimizin Uyku Düzenini Nasıl Etkiler?


Yaz Saati Uygulaması Bebeklerimizin Uyku Düzenini Nasıl Etkiler?

Yaz saati uygulamasına geçmek üzere olduğumuz şu günlerde, birlikte çalıştığım ailelerin bana en çok sordukları soruların başında bebeklerinin uyku düzenini bu saat değişimine nasıl adapte edecekleri geliyor. Bebeğiniz normalde akşamları 20:00’de yatıyorsa, yaz saati uygulamasıyla yeni saate göre uykusu 21:00’e denk gelecek. Normalde  sabah 7 ‘de uyanıyorsa da, uyanma saati 8’e denk geliyor olacak. Birden bire bebeğinizin hem akşam yatış hem de sabah kalkış saati 1 saat ileri gitmiş olacak.  

 

Bebeğinizin eski düzenini korumak için uygulayabileceğiniz farklı çözüm yolları mevcut:

• İlk alternatif, saat 20 yerine 21’de yatıp 7 yerine 8’de kalkmasına müsaade etmek. Bu saatler bebeğiniz için ideal uyku saatleri olmayabilir ama yaklaşık 1 hafta içerisinde bebeğiniz büyük ihtimalle daha erken kalkmaya başlayacaktır ve siz de böylece O’nu kısa zamanda yeni saate göre 20’de yatırabilecek hale gelebilirsiniz.
• İkinci alternatif ise, saatler hiç değişmemiş gibi davranmak. Yani, duvardaki saatin gösterdiğine uymaya devam etmek. Bebeğinizi saat değişiminden önce 20’de yatırıyorsanız, saatler değiştikten sonra da yine yatağa 20’de koyabilirsiniz. Hemen uyumasa da yatakta biraz vakit geçirip uykuya dalacaktır. Sabah kalkışı da yine duvardaki saate göre 7 civarında olur. Bu yöntem, uyku saatleri konusunda esnek olabilen bebekler için daha uygun olacaktır.
• Üçüncü alternatif ise her gün 15 dakikalık adımlarla yeni uyku saatini 4 günde 21:00’den 20:00’ye çekmek olacaktır. Yani, Pazar akşamı saatler değişince bebeğinizi 21 (eski 20) yerine 20:45’te, ertesi gün 20:30’da, ertesi gün 20:15’te ve son gün 20:00’de yatırarak akşam uyku saatinizin aynı kalmasını sağlayabilirsiniz. Sabah uyanma saati de akşam yatış saatine göre doğal olarak düzene girecektir.
 
Yaz saati uygulaması bebeklerin uyku düzeninde çok büyük sorunlara neden olmaz. Bu nedenle yukarıdaki gibi küçük stratejilerle düzeninizi hemen toparlayabilirsiniz.  Biz anneleri asıl zorlayan kış saati uygulamasıdır ki, onu da Ekim ayından tekrar konuşuruz. Şimdi güzel ve güneşli bahar günlerinin tadını çıkartma zamanı! ?
 
Pınar Sibirsky
 
geri
WhatsApp Destek İletişim