Uyku Eğitimi İçin Hazır mısınız?


Uyku Eğitimi İçin Hazır mısınız?

Bu satırları okuduğunuza göre, çok büyük ihtimalle bebeğinizin uyku düzeni ile ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler vardır. Gündüz uykularının düzensizliğinden veya doğduğundan beri bir kez olsun gece boyunca kesintisiz uyuyamamış olmasından yakınıyor olabilirsiniz…

Hem bebeğinizin ihtiyacı olan uykuyu alamıyor olmasına üzülüyor hem de aylardır süregelen gece uyanmalarının artık dayanılmaz hale geldiğinizi düşünüyorsanız, bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyor demektir.

Bebeğinizin şuanda değiştirmek istediğiniz uyku alışkanlıklarını edinmesi zaman aldı. Bunlardan vazgeçip hedeflenen yeni uyku düzenine alışması da zaman alacaktır. Bebeğiniz bu değişimleri kolay kabul etmeyecektir. Ancak bu süreçte anne-baba olarak sizden gerekli desteği ve sevgiyi görürse, değişimi kabullenmesi çok daha rahat olur.

Bebeğinizin yaşına bağlı olarak uyku alışkanlıklarının değiştirilmesi birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilir. Bebeğin yaşı ne kadar küçükse, eski alışkanlıklarına bağlılığı da o kadar az olacağından, birkaç günde bile değişim sağlanabilir.

Anne-baba olarak bebeğinizin uyku alışkanlıklarını değiştirmeye ve O’na kendi kendine uykuya dalabilme becerisini edindirmeye karar verdiyseniz bu süreç boyunca anlayışlı, sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Fiziksel ve psikolojik olarak şuan kendinizi uyku eğitimi konusunda hazır hissetmiyorsanız, acele etmeyin. Hazır olduğunuzda başlayın. Sadece sizin hazır olmanız da yetmez, eşiniz de bu değişimi yapmak için sizinle birlikte yola çıkmaya hazır olmalıdır. Eğer mümkünse bu süreçte eşler iş bölümü yapmalıdırlar.

Bu yolda harekete geçip sonuca ulaşmadan vazgeçmek hem sizin moralinizi bozacak hem de bebeğinizin kafasını karıştıracaktır. Bu nedenle, yalnızca gerçekten hazır olduğunuzda uyku eğitimine başlamalısınız.

Uyku eğitimine başlamadan önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

1.Çocuğunuzu düzenli olarak kontrol eden doktorunuza uyku eğitimine başlamayı düşündüğünüzü söyleyin ve bu konuda herhangi bir sağlık engeli olmadığı konusunda doktorunuzun onayını alın.

2.Uyku eğitimi konusunda başarı için takım çalışması gereklidir. Eşinizin psikolojik ve fiziksel desteği başarıya ulaşma konusunda çok önemlidir. Uyku eğitimine eşinizin de hazır olduğuna emin olun.

3.Uyku eğitimine başladığınız ilk 3 gün zor geçebilir. Başlangıç için hafta sonlarını veya çok yoğun olmayacağınız birkaç günü tercih edebilirsiniz.

4.Çocuğunuzun gündüz ve gece uykularının düzene girmesi 2-3 hafta sürebilir. Uyku eğitimine başlamadan önce mümkünse gelecek birkaç hafta içerisinde tatil, iş seyahati, taşınma, yatılı misafir gibi durumların olmadığından emin olun.

geri
WhatsApp Destek İletişim