rsm

ÖYKÜ GARİP (14,5 AYLIK)

Merhaba uykuya hasret anneler...

Pınar Hanım ile tanışmadan önce ben de uykuya hasret bir anneydim. Artık iyi geceler öpücüğü verip kendi yatağına koyduğumda uyuyabilen bir kızım var. En güzeli de herhangi bir sebepten uyansa bile kendi kendine tekrar uykuya dalabiliyor.

Öykü ilk 6 ay geceleri uyur gündüzleri ise neredeyse hiç uyumazdı. Bu durum beni rahatsız etmiyordu çünkü huysuz bir bebek değildi. Ben de benim bebeğim uyumayı sevmiyor demek ki diyordum. Ne olduysa 6. aydan sonra oldu ve Öykü gece gündüz sadece emerek uyuyabilen bir bebek haline geldi. Yatağına koyduğumda uyanıyordu. Ne kadar inatlaşsam da bir süre sonra pes edip yanıma alıyordum, o emerek uyuyordu ben ise emzirerek.

11. ayda uykusuz bir gecenin sabahında Pınar Hanım'ı aradım. Ancak telefon ile nasıl olacak, işin büyük kısmı yine bana düşüyor diye vazgeçtim. Nasıl olsa en fazla 2 yaşına kadar sürecekti bu durum katlanırım dedim ama 1 ay sonra tekrar isyan ettim. Bu sefer eşim ile birlikte biz bu işi yaparız dedik, eğitimi kendimiz verebilirdik. İnternetten edindiğim bilgileri kullanarak 3 gün eğitimi denedik.

3. gün sesi kısılmıştı ağlamaktan tabiî ki dayanamadık ve vazgeçtik (Şimdi anlıyorum ki biz eğitim adı altında kızımıza işkence etmişiz). Olmuyor, bizim kız başka türlü uyumayacak dedik tekrar kabullendik bu durumu. Sonra gündüz emzirmeyi kestim ve uyuması için pusetine koyup dışarıda gezdirdim. Daldığını düşündüğümde puset ile birlikte eve sokup çıt çıkarmadan bekledim. Çoğu zaman evde de sallıyordum. Sallamazsam en ufak bir seste uyanıyordu. Son olarak bundan da vazgeçip kucakta evin içinde gezdirerek uyuttum. Uyuduğu süre boyunca kıpırdayamıyordum yoksa hemen uyanıyordu.

Artık dayanacak gücüm kalmamıştı, mutsuz bir anneydim. 14 aylık olduğunda tekrar Pınar Hanım'ı aradım ve durumu anlattım. Son çare artık bunu da deneyelim olmazsa kaderimize razı oluruz dedim. Korkuyordum çünkü daha önce eğitimi denemiş ve başarısız olmuştuk. Pınar Hanım beni dinledi ve bana başarabileceğime dair güven verdi. Yapılacakları konuştuk ve eğitime başladık. 2 hafta süren eğitim boyunca inanın bizim sözde eğitimimizden daha fazla ağlamadı Öykü.

Anladım ki ben daha önce uyuması için fırsat vermemişim Öykü'ye. Siz de ertelemeyin, imkânsız demeyin. Bebeğinize uyuması için fırsat verin. Onlar düşündüğümüzden daha çok istiyor uyumayı buna inanın.

Desteğiniz ve sabrınız için çok teşekkür ederiz Pınar Hanım, iyi ki varsınız...

Didem Turan Garip

geri
WhatsApp Destek İletişim