rsm

Nil Kulak (10 Aylık) Uyku Eğitimi

Hamile kaldığımı öğrendiğim an itibari ile hayatımız tamamen değişmişti. Esimin ve benim hayatta en cok istedigimiz sey gercek olmustu. :) Hamilelik dönemi ve bebek bakım kitapları başucu kitaplarım haline gelmişti.

Doğuma giderken "hazırız" diye düşünüyordum. Ama öyle olmadığını çok kısa bir süre içinde anladım.

Canım kızımız Nil'imiz uyku sever bir bebek değildi. Kitaplardaki yöntemler de bir türlü ise yaramıyordu. İlk 4 ay çok uykusuz ama Nil'i yılmadan sürekli uyutmaya çalışarak gecti. Tracy Hogg'un kitabıdaki uyku rutinlerini uyguluyordum usanmadan, ama bir şey eksik kalıyordu... Nil'in uykuları kısa ve özellikle gündüz uykuları hep kucaktaydı.. İşte tam bu eksik parçayı aradığım noktada Pınar'ı iyilik ve uyku meleğimizi bulduk. :) Verdiği tüyolarla Nil bir sure sonra kendi kendine uyuyan bir bebek oldu. Cidden mutluluktan ağladım ise başlamama çok az bir zaman kalmıştı ve Nil'i kavurucu yaz sıcaklarında terden sırılsıklam kucakta uyuturken Pınar'ın sayesinde uykusu geldiğinde yatağına bırakarak odadan çıkar bir duruma gelmiştim. İnanilmaz bir gelişimdi!

İşe başladıktan sonra Nil'imin dişleri zorlamaya basladi, huysuzlanmaya başladi haliyle. Bazı akşamlar gece uykusu icin yatağa koyduğumda ağlıyordu. Ben de hemen kucağıma alıyordum, bütün gün işteyim, bazı akşamlar ofiste olduğumdan göremiyorum da, bebeğimin dişleri çıkıyor, annesinin yanında oldugunu bilsin istiyordum. İşte bu "bazen"ler, önce "sık sık" haline ve çok kısa sürede de "her zaman"a döndü.

"Diş sıkıntısı geçer bir sure sonra, Nil kendi kendine uyumayı biliyor biraz dişimi sıkayım" diyordum. Ama geçmedi... Gece uykuları gittikçe kötüye gitti. Nil artık sürekli benim ayakta bütün gece onu sallamamı istiyordu. 2.5 ay boyunca neredeyse sadece 1-2 saatlik uykularla işe gitmeye başlamıştım. Ne kadar yorucu olduğunu anlatamam. Artık boyle devam edemez deyip tekrar Pınar'ı aradım.

Busefer Nil 10 aylıktı. İlk sorusu ''neden beni daha önce aramadın'' oldu hali ile. çok da haklıydı, "ha bugün duzelir ha yarın" derken günler gecmisti ve Nil bütün yönetimi bebek gücü ile eline almisti. :) Eh Nil'in bebek gücü varsa benim de Pinar gücüm vardı. Ve Pınar yine gerçekten hayatımızı kurtardı. Dediği herşeyi harfi harfine uygulayarak 6-7 gün sonra Nil'e "iyi geceler bebeğim" deyip yatağına bırakıp odadan cikar hale geldim! :)

Canım bebeğim kendi kendine uyuyor! :) üstelik bütün bir gece uyanmadan! :) Simdi en ufak bir değişiklik sezinlediğimde hemen Pınar'ı arıyorum. Biliyorum ki telefonun/mailin/smsin ucunda beni anlayan, bana sabırla yanıt veren, destek ve güç veren biri var. Hayatımdan hiç çıkarmayacağım biri... Hatta ikinci bebeği de yaparım diyorum artık nasılsa Pınar'ım var! :) Cidden uyku çok ama çok önemli.. Uykusuz anneler beni iyi anlayacaktir.

Bebeği uyuyan aile mutlu aile oluyor gercekten. özellikle anne olarak benim mutluluğumu tarif edecek kelime yok bebeğimin gelisimi icin çok önemli olan uykusunu güzelce aldığını bilmek çok güzel. uyku eğitimi konusunda bilgi ve deneyimine cok güvigim, herzaman kolayca ulaşılabilen, bıkmadan usanmadan sorulara yanıt veren, pozitif eneji deposu uyku melegimiz Pınar'ı uykusuz bütün annelere öneriyorum. Pınar'cığım tekrar herşey için çok teşekkürler. İyi ki varsın!

Banu-Nil-Sezgin Kulak

geri
WhatsApp Destek İletişim