rsm

Ilgaz Töre (9 aylık)

Merhaba minik kuzum canım oğlum,

Biz senin için en iyisini isteyen, en güzelini hayal eden anne ve babanız. Aylarca seni öptük kokladık, 7 ay boyunca kucağımızda salladık, evde, sokakta, seni kollarımızda sallayarak dolaştırıp uyuttuk. Dışardan bakanlara hiç aldırmadık, kendimize hep oğlumuz böyle seviyor, böyle uyuyor dedik. Gece uykularında her uyandığında saate bakmadan, kaç dakikacık uyuduğunu düşünmeden emzirmeye koştuk, çok çabuk acıkıyor açlıktan uyuyamıyor dedik. Bir bilsen, evladının aç olduğunu düşünmek bir annenin en büyük korkusuymuş. Ama bunu şimdi itiraf etmek çok zor olsa da hep yanılmışız.
7 aylık olup da geceleri 15 dakikada bir ağlayıp emzirmeme rağmen uykuya dönemeyince, seni kucağımızda sallayıp saatlerce bütün evi tavaf etmemize rağmen uyumayınca, uykunun da aslında bir öğrenme olduğunu araştırınca, yanlışlarımızın hepsini anladık İş e başlamamıza sadece 7 gün kalmıştı ve panik halinde sana yardımcı olma arayışı içerisindeydik veeeee Pınar Hanım çıktı karşımıza.

Senin için miniğim, bütün işleyişi hızlandırdık... O kadar hevesli ve kararlıydık ki! Hemen her şey gerçek olacak, sen mışıl mışıl uyuyacaktın, ama ne yazık ki öyle olmadı... Daha 3. günden senin iyi olmanı isteyen anne ve baban, sen gece ara uyanmalarında ağladığın için paniğe kapıldı ve sana karşı eski yanlış davranışlarına dönmeye başladı. Gündüz yatağında mışıl mışıl uyuyan sen, bu defa geceleri yaptığımız yanlış yönelimlerden dolayı kendin uyumayı reddettin bunun üzerine artık biz vazgeçiyoruz oğlumuz böyle uyumak istemiyor derken, Sevgili Pınar Hanım yolumuzu yeniden aydınlattı ve aslında doğru olanın sen olduğunu gösterdi bize. Senin iyi olduğunda başardığında bizim işi kendimiz yapmışız gibi davrandığımızı, aslında gece ve gündüz kendi başına bir şeyler başarmaya çalışanın sen olduğunu, hatta bir eğitimci olarak seni yanlışa yönlendirenin ne yazık ki biz olduğunu öyle güzel anlattı ki, dediği de o kadar doğruydu ki " sen iyiysen biz iyiyiz ".

Çok direndik eğitime, 4. Günden sonra iki gün de ara vererek tekrar başladık. Seni gözlemledik, Pınar Hanım bizimle tekrar tekrar ilgilendi, tekrar tekrar yeni yöntemler saatler uygulamalar anlattı ve bizimle neredeyse bir ay uğraştı. Dikkat çekiyorum bizimle, çünkü zaten yanlışları yapan biz anne ve babandık sana iyilik yaptığımızı sanarak... Fakat sonunda ne mi oldu, canım oğlum, seninle birlikte biz de başardık...
Sen şimdi yatağında mışıl mışıl uyuyorsun hatta bu satırları yazarken bile, eğitiminden mezun oluyorsun ama aslında Pınar Hanım bizi mezun ediyor sana doğruyu gösterebildiğimiz için. İyi ki sizi tanıdık, iyi ki oğlumuz uykularına doğru yöntemlerle bize güvenini kaybetmeden kavuştu. Sevgili anne ve babalar vazgeçmeyin, minik kuzunuz aç değil, ya da yanlış yöntemle uyumak istemiyo,r onları yanlış yönlendirenler ne yazık ki bizleriz, ama her yanlışın bir sonu var.

Dilara Töre
 

geri
WhatsApp Destek İletişim