rsm

HAMZA TOKTAŞ ( 9 AYLIK )

Meğer bebeğim uykuyu ne kadar da severmiş...

Aslında uyku kaygılarım Hamza'ya hamile iken başlamıştı. Çünkü abisinde de bununla ilgili çok problem yaşadım, tabi ailem ve çevremizdekiler sanki garantisi varmış gibi ikincisinde, uyuyan bir çocuk olacağını ilk çocuğun tam tersi olacağını söylerlerdi sanırım üzülmemem içinmiş :)

Ve Hamza dünyaya geldi… İlk 3. ayımız harika geçti. Hep böyle gidecek demeye kalmadı, geceleri saat başı uyanmalar başladı ama sütünü içip tekrar uyuyor ve çok geçmeden tekrar uyanıyordu. 4. Ay itibari ile başlayan bu durumu 8. Aya kadar sabırla geçer diye bekledik ama bu zaman zarfında Hamza bir baykuşa dönüştü. Gecemiz gündüzümüze karıştı, geceleri 2–3 uyku vakti oldu, o vakitte yattığı için gün içerisinde öğlen 12–1 gibi zor uyandırıyordum.

Eşimle ufak bir araştırmaya girip uyku düzensizliğinin düzeltilebileceğini ve bu işin profesyonel bir şekilde olabileceğini bulduk. Derken bizimle aynı sorunu yaşayan bir arkadaşımıza çok yardımı dokunan bir uyku perisinin telefonu verildi bize. O gün de sabaha kadar ayakta olduğumuz için eşim görüşmüş ve beni arayıp "Pınar Hanım diyor ki, gün sonu uykumuz 19.30 olacak sabaha kadar uyanma durumu yaşamayacağız"... Tabi ben de eşim de inanamadık ama bu işin ehli olduğu gayet ortada bir insan karşımızdaydı ve bizim de gerçekten bu desteğe ihtiyacımız vardı.

Pınar Hanım’ın vermiş olduğu destek ve bilgiler ile büyük bir sabırla çok şükür o günlerin üstesinden geldik. Gece 02.00–03.00’te zorla uyuyan, o saatte uyumasına rağmen sabaha kadar yarım saatte bir uyanan Hamza artık 19.30’da uyuyor. İlk duyduğumda ‘’22.00’de bile yatmasına razıyım yeter ki gece uyanmasın’’ diyordum ama hayır, şuan bebeğim uyku saatlerinde kendi uyuyor, uyanması gereken saatte ben yanına gitmeden uyanmış bir şekilde beni bekliyor. Bu arada hep şundan korkardım, uykuyu hep odasında ve kendi yatağında mı gerçekleştirecek? Hayır arkadaşlar verilen talimatlara uyduğunuz sürece misafirlikte veya gezmelerde de sorun olmuyor.

Arkadaşlar uyku bir ihtiyaç, zorlama değil. Pınar Hanım iyi ki varsınız her şey için teşekkürler.

Duygu Toktaş

geri
WhatsApp Destek İletişim