rsm

HALİL EFE YABEYLİ (16 Aylık)

Merhabalar,

Bu mektubu okuyorsanız çok uzun zamandır uykusuz geceler geçiriyorsunuzdur. Efe dünyaya geldikten 10 gün sonra uykusuz gecelerim başladı benim de. İnanılmaz gazlı bir bebekti. 3 aylık olsun uyur, 6 aylık olsun yaşına gelsin kesin uyuyacak derken 16 ayı geride bırakmıştık eşimle birlikte. Bu arada beşikte sallamakla başlayan serüvenimiz balkona hamak kurmaya hatta eskilerin tabiriyle çingene salıncağına kadar vardı. Sallama nöbetleri tutuyorduk ama Efe'nin uykuları düzelmek yerine, her geçen gün daha da zorlaşıyordu.

Efe büyümüş, ağırlaşmış, uykuya dalmakta zorlanıyordu. Battaniyede sallamaktan eşimle ikimizin de kolları tutmaz olmuştu. Tüm bunları yaşarken bir de her gün işe gidiyordum. 10 aydır uykusuz çalışıyordum, artık gergin tahammülsuz bir hale gelmiştim oğluma karşı bile. Bir gün bir yakınım mykundak.com'dan bahsetti, hemen arastırdım. Bu yazdığım mektuptan onlarcasını okudum, "acaba doğru bir şey mi bu uyku egitimi, yanlış mı" diye düşündüm. İnternetten çok farklı görüşleri okudum, hatta bir çocuk psikoloğuna bile gittim.

Bir türlü karar veremiyordum. Taki Efe bir gece sabah 5 de uyuyuncaya kadar... Hemen Pınar Hanım'la konuştum, eğitim programımız hazırlandı ve bir Cuma gecesi başlamaya karar verdik. İlk geceden çok korkuyordum ama korktuğum kadar kötü olmadı. 30 dk ağladı, sonuçta 16 aydır alıştığı sallamayı istiyordu, gece 8 kere falan da uyandı.

2. gece 15 dk ağladı çok daha az uyandı Efe. 3. geceden itibaren uyumaya . 5-6 gün sürdü deliksiz uyumaya başlaması, tabi bir de tüm bunları yaparaken azı dişlerini çıkarıyordu belki onun da etkisi vardı. Bu süreçte eşim çok destek oldu, hem bana hem de eğitime... Efe O'nu görünce ağlamıyor, hemen uykuya geri dönüyordu. Gece uyandığında, gündüz uykularında hep eşim uyuttu. Ben halen emzirdiğim için odaya girdiğimde çok ağlıyordu. Eşim çok destek oldu.

Depresyona girdim ve hatta vazgeçmeyi bile düşündüm, Pınar Hanım ve eşim sayesinde dayandım. Ve sonuçları şuanda muhteşem! Sallanmadan uyumayan, gecede en az 6-7 kere uyanan oğlum şuan emiyor, kendisi yatağına gidiyor ve kendi kendine gece deliksiz 10-11 saat uyuyor. Gündüz uykularımız biraz sıkıntılı ama 16 ay sonra deliksiz uyku uyuyorum. Akşamları film izliyebiliyoruz ve Efe doğduğundan beri ilk defa konsere gittik. En önemlisi O daha mutlu bir çocuk ve tabi ki biz de...

Pınar Hanım'a ve eşime çok çok teşekkürler...

Yabeyli

geri
WhatsApp Destek İletişim