rsm

Ege Görsev Uyku Eğitimi

Modern hayatlar yaşıyoruz, bilgisayarlarımız sürekli açık, kesintisiz internet hatlarımız, elimizden düşmeyen akıllı telefonlarımız, ona buna yarayacak elbet bir gün başvururuz diye telefonumuza gerekli gereksiz yüklediğimiz binlerce uygulamamız var. Anneliğimiz de modern olacak tabi ki )

Hamilelik sırasında hafta hafta gelişim izlenen uygulamalardan gerekli gereksiz birçok bilgi edindim ben de birçok modern anne gibi... Sonra bebek dergilerini, internet sitelerini araştırıp, alınması gerekenler için çeşit çeşit listeler hazırladım. bebek marketine gidip, burun aspiratöründen telsize ihtiyacımız olur olmaz her şeyi aldık eşimle beraber, bütün ihtiyaçlar el altında olunca bebek bakmak nasılsa çok kolay olacaktı. Eşim ve ben 2 mühis bize söylenen her bilgiyi mantık süzgecinden geçirip kullanmaya karar verdik. Mesela anne sütünün %95 i su olduğu için ilk 6 ay sadece anne sütü verilecek dedi doktorumuz ve biz bu uğurda çocuğa yazın ortasında gizli gizli su vermeye çalışan anneannenlerle yeri geldi kavga bile ettik )

Fakat her şeyi doğru/yanlış, evet/hayır şeklinde sınıflandırmak çok da mümkün olmamaya başladı bir süre sonra, işler gün geçtikçe karmaşıklaştı. çevreden edindiğimiz o kadar çok bilgi vardı ki doğru emzirme teknikleri, gaz ilaçları, bebeğin beslenmesi gereken süreler, ayda minimum ne kadar kilo alması gerektiği, olması gereken aşılar, gaz sancısı durumunda acı elma yağı ile bebeğin ayağına yapılacak saat yönünde masajlara kadar, doktorların, hemşirelerin, çevre çocuk sahiplerinin önerilerini dinlemeye , anlamaya , kullanmaya çalıştık ve bu kadar fazla bilginin içinde doğaldır ki her yaptığından şüphe eden dakika dakika hangisi daha uygun acaba şimdi niye ağlıyor paniklerine giren pimpirikli ebeveynler olup çıkıverdik sonunda... Bu sefer de fazla mı pimpirik oldum acaba hissiyle, aman o kadar da değil, çocuğu robot filan yaptığım yok, bak rahat bırakıyorum , uykusu gelince nerde nasıl isterse uyutuyorum şeklinde kendi kendimi rahatlatmaya çalıştım, ne de olsa kimse en önemli konulardan biri olan uyku hakkında bir şey söylememişti ve bunca bilgi ve pimpiriğin arasında uyku konusunun çok önemli bir konu olduğunu, düzen, disiplin ve özen gerektirdiğini ben mühis bir anne olarak gerçekten hiç farkedemedim.

Sonra bizim beklenen hikaye başladı her gece 15 dakikada bir, yarım saatte bir uyanan, ağlayan bir EGE, yarım saati geçmeyen gündüz uykuları, bense hiper teknolojik telsizimden daha onun uyanırkenki dönüşlerini bile duyan, ağlamaya başladığında koridoru çoktan yarılamış uykusuz bir anne.

çocuk gık dediğinde yanında bitip kucağıma almayı marifet sanıyordum, bir yandan bebeğime her ihtiyacın olduğunda ben buradayım hissi verdiğimi zannediyorum, bir yandan ben kucağıma aldıktan sonra yatağına koyunca daha da çok ağlayan Ege'nin anne kokusu özlemi çektiğine inandırıyorum kimi gecede 8-12 arası uyanma tempolarına dayanmak için. 5-6 ay böyle devam etti şimdi yazarken bile inanamadığım süreç, sonra işe başlama vakti gelince nasıl olacak bu diye sorgulamaya başladık eşimle beraber. Yine uykusuz kaldığım bir gece nasılsa 15 dakika sonra uyanır boşuna uyumayayım diye salonda gördüğüm açık kalmış bilgisayarın başına oturup bir tek ben değilimdir uykusuz hissiyle Google da araştırmaya başladım. Yazının başında bahsettiğim hiper teknolojik hayatlarımıza gerçekten teşekkür ettiğim sayılı zamanlardan biriydi o gece çünkü Pınar Sibirsky ismine ulaştım.

İlk telefon görüşmemiz bile beni çok rahatlattı, sonrasında Pınar Hanım bizim cevap verdiğimiz ölçülerde teknikler kullanarak, tekniklerini esneterek EGE'nin kendi kendine uyuması hayalini gerçekleştirdi. Ben bir anne olarak Pınar Hanım'ın tekniklerine ve eşimin uygulama çabalarına genelde köstek oldum. Şu anda akşam 8 de duşa sokup sonra yatağına bırakıyoruz Ege'yi o kendi kendine uykuya dalıyor, gece uyanırsa 1-2 dakika içinde kendi kendine uykuya geri dönüyor, gündüzleri de iyi uykular deyip yatağına bırakıyoruz ve yine kendi kendine uyuyor, gündüz uyuma süreleri yarım saatten 1-2 saate çıktı ve her şeyden önemlisi uykusunu alan sürekli gözlerini ovuşturmayan mutlu bir oğlumuz var. Pınar Hanım'a nasıl teşekkür edeceğimizi gerçekten bilemiyoruz...

Ceren - Burak Görsev

geri
WhatsApp Destek İletişim