rsm

Duru Kartal ve Doruk Kartal (20 Aylık)

 Mezun olmak mı? Eğitime başlamadan önce diyordum herhalde biz ilk başaramayanlar olabiliriz. Öncesine gitmiş olursak, henüz Duru ve Doruk 8 aylık iken, yani yataklarında uyuyor ama öğlen uykuları 15 dakika sürüyor iken, Baby Björn de uykularının 2 saate çıktığını fark edince, nasıl oldu anlamadan tüm uykularını sallayarak devam ettirdik. Tabi bu bizim için sevindirici olmuştu ama zorlukları da çoktu. Gündüz uykusunda biri başlarında bekler, gece yataklarında uyandıklarında Björn e geri getir, ağırlaştıkları için kırıp yenisini bile aldık, çünkü onsuz olamazdı. Biri dalmak ister diğeri direnir gibi bir sürü şey. Zaman geçtikçe herkesi artık zorlamaya başlayınca, kararlı bir şekilde eşime dedim &ldquoArtık uyku eğitimi şart oldu&rdquo O da beni destekledi. Pınar hanımı kardeşim sıkı takip eder, bana hep kendisinden okuduğu bilgileri aktarırdı. Keşke diyorum ilk bana söylediği zamanlarda bu kararı alsaydım. Uyku eğitimi deyince ilk akla gelen çocuğu ağlatmak olduğu için, pek yanaşmıyordur çoğu anneler. Ama şimdi düşünüyorum da ilk 2-3-4 gün tabi ki direniyor çocuk ama daha önceki uykuları göz önüne getirirsek daha büyük sıkıntıydı hem çocuğa hem uyutmaya çalışanlara.
Başladığımız akşam Pınar hanıma sordum ne kadar süre denedikten sonra Björn e geri alayım diye, imkansız geliyorsa bana yatakta uyutmak. &ldquoKaldırın, onlara artık ihtiyacımız yok, hazır değilseniz bugün başlamayalım 3 saatte sürebilir&rdquo dedi. 1,5 saat sürdü, sonraki gün 1 saat sonra 40 dakika ve gittikçe kısaldı. İnanılır gibi değil, önemli olan bu noktada kesinlikle pes etmemek! Daha önceleri yatakta uyutma denemişliğim olmuştu eğitimden önce ama, maksimum 15 dakika sonra bıraktım hep. Aslında bildiğimiz yanlışları bir an önce uyusunlar diye yapıyoruz, misal gece beslemek gibi. Uyandıkça veya uyanmasın diye çocuğu gece beslemek.1 yaşını geçmiş çocuğu uyutan mama değil sağlıklı uyku düzeni! &ldquoÇocuklar alışmaya hazır aslında ama anneler vazgeçemiyor alışkanlıklarından&rdquo Çok doğru söyledi Pınar hanım!
Annelik tabi ki emek gerektiren bir şey, ama hem çocuğumuzun hem kendimizin yaşam kalitesini arttırmak biz annelerin elinde.
Uzun lafın kısası ikizlerim 20.ayda uyumayı öğrendiler. Uyku öncesi rutinlerini severek yapıyorlar. Uyku vakti gelince yataklarına doğru gidiyorlar,en önemlisi sağlıklı uykuya kavuştular.
Destekli uyuyan çocuğunuz varsa bir an önce kurtulun. Bizim gibi gecikmiş olsanız bile, daha fazla vakit kaybetmeyin derim. Bir an önce Pınar Hanım ile tanışın!
İyi ki biz tanıdık sizi. Hatice Hanıma da ilgi ve alakası için sonsuz teşekkürler!... Ve...Mutlu Son...Duru & Doruk ve ben &ldquoPınar Sibirsky Akademisinden&rdquo mezun olma diplomasına ve gururuna sahibiz .

Herkese sağlıklı günler ve uykular❣️😻😻

geri
WhatsApp Destek İletişim