rsm

DERİN BALKAN ( 12 AYLIK )

Herkese Merhaba,

Yolunuz buraya düştüyse uykusuz anneler kulübündensiniz demektir. Panik yok Pınar Hanım'ı arıyorsunuz ve hemen mutlu dinlenmiş ve stressiz anneler kulübüne terfi ediyorsunuz.

Gelelim bizim hikâyemize Derin doğduğu günden beri çok gazlı bir bebekti sürekli memedeydi ancak emerek uyutabiliyordum. Emzik hiç almadı. Göğsümü emzik niyetine kullanıyordu. Göğsümden ayırdığım anda basıyordu yaygarayı. Geceleri uyumuyordu. Uyandığında en az 2 saat memede tutuyordum uyusun diye.

8. haftada 6 kere göğsümde süt düğümlenmesi oldu uykusuzluk ve stresten. Eşime yaşamak istemiyorum dediğimi biliyorum. Bebek bakmak bu kadar zor olmamalıydı. Her kafadan bir ses çıkıyordu. "40ı çıksın geçer 3 ay sonra düzelir, 6 aydan sonra hiç bir şeyi kalmaz 1 yaşından sonra düzene girer" dediler de dediler. Baktım Derin 11,5 aylık oldu değişen hatta iyiye giden bir şey yok.

Derin 1 yaşına doğru işin içinden çıkamayacağımız bir hal aldı gece 12-1 gibi uyanıyordu sabah 5-6 ya kadar uyutamıyorduk. Sallamaya karşı olan ben eşimle battaniyede sallıyorduk uyusun diye ama bana mısın demiyordu oyun zannediyordu. Kucağımda saatlerce koridorda yürüyordum emziriyordum yok çocuk uyumuyor. Ben sinir stres içindeydim uykusuzum eşimde uykusuz ve yorgun. "Artık dayanamıyorum ve Pınar Hanım'ı arayacağım" dedim.

Aslında Derin 3 haftalıkken Pınar Hanım'ı arayacaktım ama bana karşı çıktılar. Size tavsiyem bir bebeği en iyi annesi tanır hisseder. Kapatın kulaklarınızı annelerinize konuya komşuya tecrübeli olduklarını düşünen teyzelere. Akşam evde olunca dört duvar arasında ne çektiğinizi bir tek siz bilirsiniz. "Salla bu çocuğu çingene salıncağı kur" diyen teyzelerinizi gece yatıya çağırın bakalım sallamaya geliyorlar mı?

Zararın neresinden dönersem kardır dedim ve Pınar Hanım'ı aradım. Açıkçası endişelerim vardı çünkü Derin inatçı bir bebekti ve nasıl memede uyuma alışkanlığından vazgeçirecektim? Pınar Hanım'ın kendinden emin ve güven verici ses tonuyla karşılaşınca bu işin üstesinden geleceğimizi kendime inandırdım.

İlk gece korktuğum kadar zor olmadı Derin 20 dakikada uyudu ben şok! Gece 2 kere uyandı. 2. Gece 1 kere uyandı sonraki geceler kesintisiz uyudu. Uyansa bile kendi kendine uykuya dalabiliyor artık. Meğerse Derin'im uykucu bebekmiş ben onu uyutamıyormuşum.

Artık geceleri ne zaman uyanacak uyanırsa kaç saatte uykuya dalar sabahlar mıyız gibi streslerim yok. Eşimle beraber oturup çay, kahve, televizyon keyfi yapabiliyoruz. 1 seneden sonra roman okuyabiliyorum. Pınar Hanım'a ne kadar teşekkür etsem azdır. Çevremdeki herkese Pınar Hanım'dan bahsediyorum. Uyuyan bebeğim daha mutlu ve huzurlu. Zaten bebekler uykuda gelişimlerini tamamlamazlar mı?

Seçkin Balkan

geri
WhatsApp Destek İletişim