rsm

DENİZ TURMUŞ (13 AYLIK)

Yine Deniz'i bir buçuk saat uğraşarak 23.30'da uyutabilmiş ve gece boyunca defalarca uyanıp 1 - 4 saatleri arasını da salonda oyun oynayarak geçirmiş olduğumuz günün sabahında çaresiz ve umutsuzca internette bizim gibi çocuğu olan ailelerin problemlerini okuyarak içimi rahatlatırken, Mykundak.com ile karşılaştım. Pınar Hanım ile çalışarak bebeğine uyku eğitimi vermiş ailelerinin hayatlarının nasıl değiştiğini okudukça içinde bulunduğum durumda yalnız olmadığımı fark edip, bizim de başarabileceğimizi düşünerek içim umutla doldu. Bu nedenle, bu mektubu okuyacak bir kişiye bile umut olmak ve cesaret vermek benim için çok önemli.

Deniz, doğduktan sonraki ilk 4 ay kolik olması nedeniyle her gece saatlerce ağlardı ve uyutmak için her yolu dener, sabaha kadar sallardık. Bu süreçte sallanmaya ve sürekli emerek uyumaya alıştığı için kolik problemi bittiğinde de sadece sallanarak uyumaya ve gece boyunca emmek için defalarca uyanmaya devam etti. Hatta büyüdükçe uyanmaların sayısı arttı ve artık gece tamamen uyanıp 2 - 3 saati uyanık geçirmeye başlamıştık. Gündüzleri ben uykusuz ve yorgun olduğum için işten geldiğimde Deniz ile yeterince ilgilenemiyor, sadece yanında uyanık kalmaya çalışıyordum, Deniz de uykusunu tam alamadığı için sürekli huysuzluk yapıyor ve yemek yemeyi istemiyordu.

Daha önce internette uyku eğitimi hakkında çok şey okumuştum ama denemeye bir türlü cesaret edememiştim. Çünkü başaramazsam bu durumu düzeltebileceğim konusundaki bütün umudum yok olacaktı. Pınar Hanım ile iletişime geçtikten sonra yapabileceğimiz konusunda hiç bir tereddütümüz kalmadı ve eğitim öncesi yaptığımız konuşmalar beni inanılmaz rahatlattı ve cesaretlendirdi. Tabi ki ilk günler çok kolay olmadı ama önce eşimin sonra da annemin desteği ile birkaç gün içinde üstesinden geldik. Hatta Deniz gece uykusuna hemen adapte oldu ve neredeyse ilk gece itibariyle kesintisiz uyumaya başladı. Meğer Deniz'in uykuya çok ihtiyacı varmış ama nasıl uyuyacağını bilmediği için uyuyamıyormuş.

Deniz artık akşamları 20.00 de uyuyor ve Sabah 7.00 de kendisi uyanıyor, hatta ben yatağından alana kadar da yatağında sakince oynuyor. Uykusunu almış olduğu için de daha mutlu, hatta yemeğini bile isteyerek yiyor. Uykusu geldiğinde de yatağına gitmek için evdeki herkese el sallamaya başlıyor.

Biz de gece boyunca kesintisiz uyuyabildiğimiz için, hem daha mutlu, hem daha enerjiğiz. İşten döndüğümüzde çocuğumuzla daha güzel vakit geçirebiliyoruz. Deniz'in ne zaman uyuyacağını bilmek de hayatımızı daha planlı hale getirdi. Artık hem Deniz hem de biz çok mutluyuz.

Bize bu güzellikleri yaşattığı için Pınar Hanım'a ve Müge Hanım'a tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ve bu mektubu okuyan kendisini çaresiz hisseden annelere de daha fazla vakit kaybetmemelerini tavsiye ediyorum.

Sevgilerimle,

Gamze Sencer Turmuş

geri
WhatsApp Destek İletişim