rsm

Can ERKAN (10 Aylık)

Ailelerinizden uzakta yurtdışında yaşıyorsanız ve eşinizde çok yoğun tempoda çalışıyorsa üzerine birde bebeğiniz her 45 dakikada emmek için uyanıyorsa hatta bu durum 2 yaşına kadar süre gelmişse nasıl bir psikolojide olursunuz ya da hayatınızı nasıl idame ettirebilirdiniz? Ben söyleyeyim tam bir kabus.

Tam bu karmaşık duygular içerisindeyken keşfetmiştim Kundak Uykuyu ama o kadar umutsuzdum ki başlamayı bırakın iletişime geçmeye bile cesaret edemedim. Zaman geçti ve o bebek büyüdü abi oldu. Kardeşi farklı olur belki dedim ama yok tıpatıp aynısı idi. Hatta o kadar emindim ki emmeden ya da desteksiz uyumayacağına ayrı oda bile yapmadım. Nasıl olsa 2 yaşına kadar gece sürekli emmek için uyanacaktı. Odadan odaya gitmek için bile enerjim yoktu. Ama atladığım bir nokta vardı ilgi bekleyen sadece bebek değil abide vardı. Üzerine korona virüsüyle tanışıp eve hapsolmamızda eklenince ne enerji ne de sabır ne de tahammül kalmıştı. Bütün gün ikisiyle ilgileniyormuş gibi görünsem de aslında kaliteli zaman geçiremediğimi eğitimin sonunda anladım. Mantığım en azından detayları öğren belki de hiç zor değildir derken kalbim daha çok küçük (10 aylık) çok ağlatacağım nasıl dayanacaksın buna diyerek caydırıyordu. Bir cesaretle Pınar hanımla tanıştım. Hikayemi anlattım ve benim için çözülmesi neredeyse imkânsız sorunumun çözümünün aslında hiç zor olmadığını sakinleştirici ses tonuyla anlatıyordu. Hala tedirgindim ve ilk gece uykusunda programımızı uygulamaya baslarken kendi kendime &ldquoHayır yapamayacağım çok ağlayacak bu gece nasıl dayanacaksın neden böyle bir ise kalkıştın ki ... vs vs&rdquo diyerek söyleniyordum. Ve sonuç.

Ne ağlama krizlerine girmişti nede öyle saatlerce suren huysuzluk yaratmıştı ki 3. Günün sonunda emmeden desteksiz uyumaya başlamıştı. Mucize gibiydi. Hatta benim için bu bile yeterliydi. Ama Pınar Hanım bunun daha da kolay olan kısmi odaya koyup çıkacaksınız ve kendiliğinden uyuyacak dediğinde hala inanamıyordum. Ve onu da 6. Günün sonunda basardık.

Büyük oğlumla doya doya vakit geçirme fırsatı yarattığı için, kahve mi alıp kendime zaman ayırmamı sağladığı için ve 3 saatten fazla gece uykusu olduğunu hatırlattığı için Pınar Hanıma ne kadar teşekkür etsem az. Ne tuhaf ki bir çok kişinin hikayesini okuduğumda &ldquoimkânsız 3 günde bu noktaya gelinemez&rdquo diye eleştirirken, kendimi o yazıların içinde buluyorum şu anda. Hatta esimin &ldquo hiç ümidim yoktu ama senin sevkini kırmamak için birşey söylemedim&rdquo itirafını da eğitimin 6. gününde öğrendim.

Sonuc mu? 12 saatlik gece uykusu yapabilen hatta gündüz uykularında uyandırmak zorunda kaldığımız mutlu bir bebiş ve bu durumdan pek hoşnut olan abimiz var.
Merve ERKAN

geri
WhatsApp Destek İletişim