rsm

ÇAĞLA VE MELİS ŞİŞMAN (5 AYLIK )

Hamilelik sürecinde ikizlerime nasıl bakacağımla ilgili her şeyi düşünmüştüm. "Emzirebilecek miyim, ihtiyaçlarını karşılayabilecek miyim, altını nasıl temizleyeceğim, gelişimleri ile ilgili ne tür aktiviteler yapmalıyım" vs... Tek atladığım şey onları nasıl uyutacağımı düşünmek olmuş. İlk aydan itibaren bol gaz sancılı, uyumayı sevmeyen bebeklerim sayesinde araştırmalara başladım. Kitaplar aldım, okudum ama her şey tek çocuk üzerinden anlatılıyordu. Benim aklımdaki, ikizlerin uyku düzeniyle ilgili onlarca soru havada kalıyordu. Bir yandan da kızlarım büyüdükçe her şey git gide zorlaşıyordu. Herkes "40'ı çıksın düzelir, 3 ay olsun düzelir, gaz sancıları bitsin düzelir" derken tam tersi oldu bizde.

Zaten tek başıma onlara yetmem mümkün olmadığı için bir süre sonra kim nasıl uyutabilirse öyle uyudular. Kucakta, ayakta, salıncakta ama hep sallanarak, hoplaya zıplaya. Kimi zaman 2 saat uğraşıp sadece 20 dakika uyutabiliyorduk kızlarımı. Kimi zaman da tam uyudular derken yataklarına bırakırken uyanı veriyorlardı. Artık uykusuzluktan hepimiz hem bedenen ve hem de zihnen çok yıpranmıştık. Tek çaremin uyku eğitimi vermek olduğunu biliyordum ve bu yüzden çok kararlı ama bir o kadar da korkarak giriştim bu işe. "Ya başarılı olamazsam?"

Hayatımın bu şekilde devam etmesini kesinlikle istemiyordum. Pınar Hanım'ın sevecen ses tonu ve işini çok iyi bildiğini anlatan yorumları sayesinde Kundak'ı seçerek ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumu hissettim ve daha ilk uyku sonrası bundan emin oldum. O ve O'nun doğru yönlendirmeleriyle, öncesinde hayal bile edemediğim şekilde kızlarım aynı odada, birbirlerinin sesinden etkilenmeden, sallama olmadan, 10-12 saat deliksiz gece uykularına ve düzenli gündüz uykularına kavuştular. Tabii ki ben de huzurlu bir hayata...

Uyku sorunumuzu çözmeden önce anneliğin ne mucizevi bir şey olduğunun bile farkına varamamıştım. Çevremdeki herkes bu düzeni sağlayabildiğimiz için bana kahraman gözüyle bakıyor :) Ama asıl kahraman Pınar Hanım'dır. Her gün dualarımla kulaklarını çınlatıyorum. Aklında soru işareti olan herkese sesleniyorum. Bir dakika bile düşünmeyin. Bebeğinizin mışıl mışıl uyduğunu gördüğünüzde kaybettiğiniz günlerden dolayı pişmanlık duyacaksınız. Onun dinlenmiş olarak uyandığı, sizin de kendinize vakit ayırabildiğiniz, böylece birlikte kaliteli vakit geçirebildiğiniz günlere kavuşmanız kendi elinizde.

Sevgi Şişman

geri
WhatsApp Destek İletişim