Bebeklerde Uyku Sorunu


Bebeklerde Uyku Sorunu

Yenidoğan dönemini atlatmış olan bebeğiniz, aslında hiçbir gerçek ihtiyacı veya sıkıntısı olmadığı halde gece boyunca defalarca uyanıyor ve kendi kendine uykuya dönemiyorsa, bir uyku sorunu olduğu düşünülebilir. Bebeklerde uyku sorunu görülmesinin birçok farklı nedeni olabilirken, en önemlileri nedenleri 3 başlık altında toplayabiliriz:

1- Hatalı uyku ilişkilendirmeleri: Eğer bebeğinizi sallayarak uyutuyorsanız, bebeğiniz sallanma ile uykuyu ilişkilendirmiş demektir, yani uyuyabilmek için sallanmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, gece her uyanışında uykuya devam edebilmek için yine sallanmaya ihtiyaç duyar. Aynı şey emerek, kucakta gezerek, hatta yatağında ama pışpışlanarak uyuyan bebekler için de geçerlidir. Hatalı uyku ilişkilendirmeleri, bebeklerde uyku sorunu yaşanmasının en önemli nedenidir. Bebeğinizin gece uyandığında kendi kendine uykuya dönebilmesinin yolu ise öncelikle O’na bu gibi destekler olmaksızın kendi kendine uykuya dalmayı öğretmek olacaktır.

2- Aşırı yorgun veya geç saatlerde yatış: ‘’Daha çok yorulsun daha iyi uyur’’ veya ‘’Ne kadar geç yatarsa o kadar geç kalkar’’ gibi düşünceler bebeklerin uykusu söz konusu olduğunda ne yazık ki tam tersine işler. Kaldırabileceğinden daha uzun saatler uyanık kalan bebeğin vücudu stres hormonu salgılar ve bebek, vücudundaki bu hormonun da etkisiyle hem uykuya çok zor geçer, hem de gece boyunca çok sık uyanır. Aşırı yorgun ve geç yatış, bebeklerde uyku sorunu yaşanmasının en önemli ikinci nedenidir. Kaliteli bir uyku için bebeğinizin aşırı yorulmadan ve akşam erken saatlerde (19-20 civarlarında) uykuya dalması ideal olacaktır.

3- Uyku rutinlerinin olmaması: Bebekleri hareketli bir aktiviteden alıp hemen yatağa koymak uykuya dalışlarını zorlaştırır. Daha kolay uykuya dalabilmeleri için hem gündüz hem de gece uykularından önce sırası belli rahatlatıcı aktiviteler yaparak onları uykuya hazırlamak gerekir. Uyku öncesi rutinleri bebeğin yaşına göre değişmekle birlikte ılık bir banyo, diş fırçalamak, ninni, kitap okumak, pijama giymek ve perde kapatmak uyku öncesi için örnek rutinler olabilir.

Pınar Sibirsky

0-4 Yaş Uyku Danışmanı

 

geri
WhatsApp Destek İletişim