Bebek Uyutma Yöntemleri


Bebek Uyutma Yöntemleri

Bebekler Nasıl Uyutulur?

Bebeklerine uyku eğitimi vermek isteyen ve beni arayan anne-babalara ilk sorduğum sorulardan biri "bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz?" sorusudur. Bebek uyutma yöntemleri ile ilgili bu soruya verecekleri cevap genellikle yaşadıkları uyku sorunun temel nedenini oluşturur. Anne-babaların en sık verdikleri yanıtları şu şekilde özetleyebiliriz: Bebeğimi emzirerek uyutuyorum – ayağımda sallayarak uyutuyorum – kucağımda zıplatıyorum – pusette dolaştırarak uyutuyorum – kendi yatağımızda yanımda uyutuyorum – pışpışlayarak uyutuyorum – saçımla oynayarak uyuyor – biberon vererek uyutuyorum… Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bebeği uyku sorunu yaşan ailelerin bir çoğunun ortak noktası yukarıdaki örneklerde de görüleceği gibi bebeklerini destekle uyutuyor olmalarıdır. Destekle uykuya dalmayı öğrenen bir bebek, gece uyku döngüleri arasında hafif uyanıklık yaşadığında da yine desteğe ihtiyaç duyacaktır (haklı olarak) çünkü başka bir uyuma yöntemi bilmemektedir. Örneğin, sallanarak uyumaya alışmış olan bir bebeğin gece boyu defalarca uyanıp sallanmak istemesinden daha doğal birşey olamaz. Bebeğin bildiği tek uyuma şekli budur ve tabii ki gece uyandığında uykuya dönebilmek için yeniden bu desteğe ihtiyaç duyacaktır. Buradan yola çıkarak, dışarıdan destek içeren bebek uyutma yöntemlerinin çok büyük ihtimalle bebeklerimizde uyku sorunlarına neden olacağını söyleyebiliriz.

Sorun teşhis edildiğine göre, sıra geliyor çözüme… Bebeğinizin destekle uykuya dalması gece uyandığında da muhtemelen aynı desteğe ihtiyaç duyacağı anlamına geldiğinden, çözüm O’na desteksiz uykuya dalmayı öğretmek olacaktır. Kendi odasında ve yatağında, hiçbir dış destek olmadan tıpkı biz yetişkinler gibi kendi kendine uykuya dalmayı öğrenen bir bebek, gece uyandığında da kendi kendine uykuya dönmekte sıkıntı çekmeyecektir, çünkü bu O’nun çok iyi bildiği bir beceridir.

Bebekler Nasıl Uyutulur? Tüm bebekler geceleri uyanırlar, biz yetişkinler de uyanırız… üncak birçok zaman uyandığımızı hatırlamayız bile, döner battaniyeyi üzerimize çeker ve uyumaya devam ederiz. İşte kendi kendine uyumayı bilen bebekler de, tıpkı biz yetişkinler gibi, eğer bir ihtiyaç veya sıkıntıları yoksa, geceleri uyandıklarında çok kısa süre içerisinde kendi kendilerine uykuya dönebilirler. Eğer siz de bebek uyutma yöntemleri arasından kendinize ve bebeğinize en uygun olanının hangisi olduğunu değerlendirip karar verme aşamasındaysanız, tercihiniz kesinlikle bebeğinize kendi yatağında bağımsız uykuya dalmayı öğretmekten yana olsun. Bu hem bebeğinizin, hem de sizin geceleri uzun saatler boyunca kesintisiz uyuyabilmeniz için en doğru seçim olacaktır.

Pınar Sibirsky
 

geri
WhatsApp Destek İletişim