rsm

Zehra Nil – Fatıma Sahra Aydın (8 buçuk aylık)

Herkesin çok zor uykusuzluk hikâyeleri olacak diye bir şart yok uyku eğitimi için. Önce bunu bilin istedim

İkiz bebekleri olan anne olmak hep çarpı ikidir. Her şeyi iki kere yaparsanız, iki kere yorulursunuz, iki kişilik seversiniz, iki kere sosyal hayattan uzak yaşarsınız.

Allah'tan Zehra hep sakin, uykuyu seven bir bebek oldu. 6 ay civarı kesintisiz uykuya geçme isteğini bize gösteriyordu. Ancak Sahra, dişlerimiz de gelmeye başladığında, 2-3 saatte bir uyanan, aslında acıkmasa da emmek isteyen, yanına gittiğimde onu almam için heyecandan kıpır kıpır olduğundan, ikiz olmalarına karşın Zehra'dan çok farklıydı. En kötüsü de, onu uyutmam uzun sürüyordu. Zehra emzikle ve pışpışla uyuyabiliyordu. Sahra emzik almıyor, bazen emerek, bazen de omuzda pışpışla uyuyordu. Bir ay bekledim, kendi kendime uyku yöntemleri değil de, Sahra'ya uyutma çabalarım çok daha fazla oldu. Bunun için daha çok mama verme, uyandırmadan doyurma, serin yerde yatırma gibi denemeler yaptım. Ama bir türlü olmadı. Bir şeyleri eksik uyguluyordum sanki. Kendi uyku eğitimimi vermeyi hiç denemedim çünkü kontrolsüz ağlatmak istemedim bebeğimi.

Sahra'yı gündüz ayrı yatırıyorduk, çünkü 40 dakikada bir uyandığı için, gündüz bile 3 saate varan uykuları olan Zehra'yı uyandırıyordu. İştahsızdı ve hep mız mız modunda takılıyordu. O sırada iş yerimde yarım gün çalışma hakkım bitiyordu ve sadece süt iznim olacak şekilde çalışmaya başlayacaktım. Annem bakıyordu kızlara. Ancak, emekli babam da katılacaktı aralarına. Onları biraz daha rahatlatmam için eşimle, bir arkadaşım vasıtasıyla duyduğum Mykundak'ı araştırmaya başladık. Pınar Hanım'ın videolarını izledim ve sonrasında telefon ile görüştük.

Pınar Hanım'a dedim ki "Biz çok sıkıntılı değiliz, ama ben kendi kendilerine uyumalarını istiyorum." Konuşmamızda söylediği bir şey dikkatimi çekmişti: "Bazen çocuklar daha hazır olabiliyorlar aslında bu eğitime" dedi. Evet, belki de bizim kızlar hazırdı ve beni bekliyorlardı. Bayramın ardından eğitime başladık. Zehra'nın emziğini alıyoruz dediğinde Pınar Hanım, yaşadığım endişeyi anlatamam. Ben Sahra için bu eğitime çocuklardan önce kendimi hazırlamaya çalışırken Zehra'nın emziksizliği, kararlılığımı olumsuz etkileyecek diye düşündüm. Ama öyle olmadı gülüyorum çünkü kafamda büyüttüğüm her şey Allah'a şükür karşıma çıkmadı. Zehra ilk bir iki gün ne yapacağını bilemedi. Bilmiyordu, çünkü emziksiz uykuya hiç yatırmamıştık. Sahra direndi biraz, ama tahammül edilemeyecek duruma hiç gelmedi. Sonucu gördüğümde doğum öncesi süreçte sıkıntılar yaşamış, sonra da küvez ve hastane deneyimiyle ikiz annelerinin yaşadığı yorgunluklarla karşılaşmış vesveseli bir anne olarak panik halindeki havam gitti! Bir akşam dışarı bile çıktım eğitim süresinde... Şimdiki hedefimiz de eşimle birlikte çıkmak

Çocuğu ağlata ağlata mı öğreteceksin diyenlere kulak asmayın, bizimkiler ağlamadılar sayılır. Özellikle Sahra'nın eğitim öncesi süreçte akşam uykusundaki huysuzluğunu, ağlamasını karşılaştırdığımızda bu hiçbir şey! Çabuk kabullendiler ve uykuları düzelince iştahları, keyifleri yerine geldi! "Benim bebeğim sallanarak uyuyor ama ben onu sallamaktan memnunum, 5 dakika alıyor zaten dalması" diye kendinizi avutmayın. Gün gelecek uyanıklık süresi artacak, o 5 dakika sallanmak da yetmeyecek ve kendi kendine uyumayı bilmediği için daha zor bir süreç olacak. Biz artık iyi uykular dileyip çıkıyoruz ve uyuyorlar. Olmayacak gibi geliyor ama oluyor inanın :) Ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk sonuçlanıyor. Hem siz uyuyun hem bebekleriniz...

Tüm uykusuz annelere benden, uyumak isteyip de uyuyamayan bebişlere de Sahra ve Zehra'dan sevgiler! :)

geri
WhatsApp Destek İletişim