rsm

YAZ MERCAN (5,5 AYLIK)

Merhaba uykusuz anne!

Yalnız değilsin, ilk olarak bunu söylemek isterim sana. İşim gereği sürekli çocuklarla birlikteyim. Ben bir çocuk hekimiyim. Buna rağmen çocuk sahibi olmaktan ölesiye korktuğumu itiraf etmeliyim.

Gerçekten de korktuğum gibi oldu. Gebelik süreci, doğum ve doğum sonrası hem çok mutlu anlar yaşadım, hem de çok zor anlar... Tıpkı senin gibi.

Kızım Yaz iki aylık olduğunda uykuları nispeten düzene girdiğinde içimde bir umut ışığı belirmişti. Fakat dört aylık olduğunda saat başı uyanan, sürekli mızmızlanan, bazen sadece 15 dakika uyuyup uyanan bir bebeğe dönüşmüştü. Saatlerce bir annemin kucağında, bir benim kucağımda zavallı bebeğimiz, ne yapacağımızı şaşırmış bir durumda zavallı biz, benim gazabımdan nasibini almış bir taze baba... Durumumuz gitgide kötüleşiyordu. Doktorum ya, kitaplar aldım, okudum, bu işi çözeceğim dedim ama olmadı.

Bir başka çocuk doktoru arkadaşım da oğlu ile aynı problemleri yaşamıştı. O tavsiye etti Pınar Hanım'ı. Oğlu, on bir saat kesintisiz, kendi kendine uyuyordu. Bu bana imkansız görünüyordu açıkçası. Hayatımın hiç bir döneminde kendimi bu kadar çaresiz hissetmemiştim. Bir gece bebeğim ağlarken ona "yeter artık, sus!" derken buldum kendimi. O gece kararımı verdim.

Ailemle, eşimin ailesiyle paylaştım. Burun kıvırdılar. Bütün çocuklar böyle büyür dediler, sabret altı aylık olsun düzelir dediler, çocuğu ağlatmana dayanamayız dediler de dediler...

Pınar Hanım'la bir telefon görüşmesi yaptım. İyi ki aramışım O'nu. Ben yalnızım dedim, kimse bana destek değil. Pınar Hanım bana, "köstek olmasınlar yeter" deyince, yüzümde bir gülümseme ile doğru kişi ile konuştuğumu anladım.

Belki inanmayacaksın sevgili uykusuz anne... Eğitime başladığımız ilk gün, fark inanılmazdı. Sadece yirmi dakikada kendi kendine uyumayı başardı minik kızım. Üçüncü gün tam on iki saat kesintisiz uyudu. Rüya gibi bir şey bu. Aynı zamanda emzikten de kurtulmuş olduk, kucakta sallamaktan da. Kızımın bir düzeni oldu, mutlu bir bebek oldu, yüzümüz gülmeye başladı.

Pınar Hanım... İyi ki varsınız. O kararlı, bilgili, anlayışlı, sevecen ve bazen şakacı tavrınızla en büyük desteğim sesiniz oldu. Bana hasta yakınları söylerdi, bir çocuğun sağlığının karşılığı para ile ölçülebilir mi, doktorların hakkı ödenebilir mi diye... Çok mutlu olurdum. Pınar Hanım ben de size söylüyorum, bu iyiliğinizin karşılığını asla ödeyemem. Çünkü uykunun hem beden hem de ruh sağlığı için ne kadar önemli olduğu aşikar. Sürekli uykusuz olan bir bebeğin sağlıklı büyümesi imkansız. Sürekli uykusuz olan bir annenin bebeğine faydalı olabilmesi de... Hatta evliliğimi bile kurtarmış olabilirsiniz

Lütfen, eğer hikâyemiz benziyorsa hiç düşünme uykusuz anne. Kendin için, bebeğin için yap.

Sonra bir mektup da sen yaz )

Dr. Tuğçe Mercan

geri
WhatsApp Destek İletişim