rsm

Yaz (5 aylık)

Uyku eğitimi! Uykunun eğitimi mi olurmuş? İnsan doğasında yaradılışında yeri olan bu kavram, bu kadar mı sınırlar, kısıtlamalar içinde şeendirilmeye çalışılır. Herkes eğitimini vermiş, aman özlüyorum çocuğumu, o iyi olsun da, varsın sallayayım, varsın emerek uyusun. O kadarrr çok duydum ki bunu, haksızda değiller hani, ama bende anneyim, istemez miyim beraber uyumak, beraber uyanmak, her istediğinde her istediğini vermek. Zaten 5. aydayız iki ay sonra emeklemeye de başlarsa koynumuzda tutmakmış, kucakta uyumakmış ara ki bulasın.

Hee, bu arada yapmadım mı bunları dibine kadar yaptım. Yaz doğduktan 20-25 gün sonra kolik başladı, ama ne kolik. Akşamları 6 gibi başlayıp, 8 gibi şiddetlenip, gece 12'de artık gücünün kalmamasıyla yorgunluktan bayılmasıyla biten ve haftanın 7 günü, tam 3,5 ay devam eden bir kolik. Bu sürede ne yaparsak çare olmadı. O yüzden, o uyusun diye destek ne varsa verdik emzik, kucak, ayakta sallama, ninni aklınıza ne gelirse. Bu süreçte, Yaz için yaptığım tek iyi şey her ağladığında emzirmemek oldu. Sadece ihtiyacı olduğunda emzirerek o süreci doğru yönetmiştim, aslında hiç de bilmeden. İkinci doğru ise, uyku eğitimi oldu. Kolik yüzünden aslında geceleri çok yorgun düştüğünden ilk uykusu mutlaka 4-5 saat oluyordu. Gündüzleri ise berbat uykularımız vardı, sürekli kucak istiyor, orda burada sallanarak ağzında emzikle uyuyordu. Bıraktığın anda uyandığında kucakta değilse, hele birde emzik düşmüşse vay halimize.

Asla 20 dakikayı geçmiyordu gündüz uykusu. Slingle üstüme asmam, kanguruyla dışarı çıkmam, sürekli emzik nöbetleri ile yaşamam gerekti. Ta ki, uyku gerilemesi denen durum olana kadar. Bir anda geceleri de gündüzün aynısı oldu. 45 dakikada bir uyanıp sürekli çığlık çığlığa ağlıyordu. Emzikle sakinleşmiyor, onu kandırdığım için daha da sinirleniyordu. Tamam dedim bunu çözmem lazım, Neyse ilacı, çözümü bulmam lazımdı. Ama çok ağlayacaktı! Buna hazır mıydım? Tabi hazırdım. Zaten 3 ay çok ağladı, ne kadar daha farklı olabilir diki? Çok kişiden duymama rağmen, videolarından aldığım enerji mi, ses tonundan mı bilmiyorum, aslında biliyorum çok gerçekçiliğinden dolayı Pinar Hanımla iletişime geçtim. Hemen döndüler bana. Süreci anlattılar, hazır mıyım sordular, Herkes destekliyor mu dediler.

Atakan dışında da kimsenin desteğine ihtiyacım yoktu aslında karar için çünkü bir tek ben yaşıyordum bunu kimse değil. Evet dedim hep destek tam destek 👍 sonuç başladık. Ağlamadı mı? Çook. Ağlamıyor mu artık elbette ağlıyor. Ama bu ağlamak çığlık çığlığa canının acıması gibi değil. Protesto şeklinde, "ee keyfim yerindeydi neden koydun ki" şeklinde. Kesik kesik, mızır mızır. Zaten istemediği bir şeyi yaptığında yada kucağına 5 dakika geç aldığında ağlamıyor mu? Evet ağlıyor. Bundan farksız değil. Elbette ki anne olarak üzülüyorum. Ama dik olmak, kararlı olmak, istikrarlı olmak zorundaydım. Asla söylenenin dışına çıkmamalı, her geçen gün yumuşak geçişlerle sınırları daha da belirginleştirmeliydim. Yoksa ben onu uyku için eğitmeye çalışırken o beni kucağa alınmak çcin eğitmeye başlayacaktı 🙈 bir ara oluyordu da, o beni eğitiyordu. Hatta nerdeyse veriyordum bir gecenin 3'nde ipleri Yaz'a. Olmayacak, yapamayacağım, Yaz kolay bir çocuk değil işte biz başaramayacağız dediğim bir gecenin ertesi günü ki eğitimin ilk haftasını çoktan geride bırakmışken oldu Yaz'ın bir anda gündüz uykuları 1 saati bulup bazen asmaya başlamıştı. Geceleri 1-2 uyanmaya başlamıştı. İnanamıyordum, kameradan gözümü alamıyor acaba kameramı dondu diye bakıyordum.

Tam kameraya Çalışıyor mu diye bakarken Yaz uyanıp etrafına bakıp mızırdanıp 5-6 dakika sonra kendi kendine tekrar uyuyordu. Yoo olmuştu 5. ayında yatağında kendi kendine emziksiz, sallanmadan uyuyan uyandıktan sonrada tekrar uyuyan bir kızım var. Hangi cümleyle ifade etsem az kalacak ama bu yaptığım en iyi şeydi hem Yaz için, hem bizim için. Bu süreçte her mizirdanmama cevap verip her seyi bana en baştan teker teker defalarca anlatan KUNDAKUYKU iyi ki varsın. İyi ki tanışmışız. Ne kadar teşekkür etsek az. Şu saatten sonra biliyorum ki anne olacak herkese verilebilecek en güzel hediye uyku eğitimi. Uyku eğitilir mi diyenlere, evet EGİTİLİR. İşte o zaman "bebekler gibi uyuyor" cümlesi hayat buluyor. İşte o zaman sadece anne değil, tekrar bir eş, bir kız kardeş, bir dost, bir evlat, bir abla oluyorsunuz. Bir daha düşünün derim. 🍊

Rüya PORTAKAL

geri
WhatsApp Destek İletişim