rsm

Yağız Akalın Uyku Eğitimi

Oğlumuz Yağız doğduktan sonra, her ebeveyn gibi çok sevindik. Ancak, bir türlü düzelmeyen gündüz ve gece uykuları ciddi sıkıntı olmaya başlamıştı. Öyle ki Yağız, her 15 dakikada bir uyanıyor ve sadece emerek geri uyuyabiliyordu. Biz de mecburen yatağımıza almak zorunda kaldık ve uykusuz gecelerimizi daha da katmerlemiş olduk. Eşin dostun tavsiyesi ile "kırkı çıkınca uykusu düzene girer", "3 ayı bitince dönüm noktası olacak muhakkak uyur" gibi pek çok evreyi atlattıktan sonra Yağız'ın uykularının hiçbir şekilde düzene girmeyeceğini kanıksadık ve uyguladığımız emzirme ve sonrasında kol kası yapana kadar bebek sallama rutinimize uzunca bir müddet daha devam ettik.

Kurban Bayramı gelip çattığında, artık benim kol kaslarım Yağız'ı uyutmak için sallamaktan iyice gelişmişti. Tam bu sırada gazetede Kundak hakkında çıkan haberi gördük ve Pınar Hanım'la iletişime geçtik. Geçmeden önce de çok büyük bir önyargı içerisindeydik. Uykunun eğitimi olabileceğine inanamadığım gibi, aylardır hiç ağlatmadığım canım bebeğimin ağlayacağı ve aramızdaki güven ve sevginin sarsılacağını düşünüyordum. Sonunda zaten kaybedecek bir şeyimizin olmadığına kanaat getirerek, Pınar Hanım'la görüşüp programına başladık.

6 aylık bebeğimiz, hem yanımızdan ayrılıp ki yatağında uyuyacak, alışkanlıktan kaynaklı gece emmelerini bırakacak, hem de geceleri 15 dakikada bir uyanmadan kesintisiz uyuyacaktı. Kulağa çok hoş geliyordu, hemen uygulamaya başladık. Pınar Hanım bunun kararlılık gerektirdiğini ve 2-3 haftalık bir disiplinli çalışmayla Yağız'ın hem gündüz hem gece uykularının düzene gireceğini ve daha mutlu bir bebek olacağını söyledi.

Telefonda duyduğum ikna edici, samimi ses böyle söylese de fazla duygusal bir anne olarak gereken kararlılığı gösterebileceğim konusunda şüpheliydim. Tam da böyle oldu zaten, ilk birkaç gün hem bebeğimiz hem de bizim için çok zorluydu, hatta itiraf etmek gerekirse ben daha çok bile ağlamış olabilirim. Eğitimin 2. Günü çok kötü bir sesle Pınar Hanım'ı aradığımı, benim devam edemeyeceğimi bile söylemiştim, neyse ki eşim ben daha kararlı ve disiplinliydi de eğitime devam ettik. İnanılır gibi değil ama Yağız 3.günün sonunda daha az itiraz ederek uyumaya ve geceleri daha az uyanmaya başlamıştı bile ve 2 hafta sonunda kesintisiz gece uykularına ailece kavuşmuş olduk.

Bugün Kundak'ın en küçük uykucusu olmanın mutluluğunu yaşıyor olsak da, bunu başarmak kolay olmadı. Benim dayanamayıp emzirmelerim, çok ağladı üzüldü diye koşup kucaklamalarım, "Pınar Hanım ben aslında şöyle yaptım bu gece" diye kimce bulduğum yöntemlerim yüzünden, eğitim sürecimiz zorlaştı. Eğitime başlamak isteyen ailelere tavsiyem Pınar Hanım'ın tecrübesine ve profesyonelliğine güvenip, önerilerini dikkatlice uygulamalarıdır.

öncelikle samimi, içten sesiyle telefonda, sms ve e-postalarıyla her zaman yanımızda olan, profesyonelliğinin yanında kendisi de bir anne olarak karşısındakini anlayan Pınar Hanım'a ve bu süreçte evde beni sürekli sakinleştirerek yaptığım rutin dışı hareketlerime, kararsızlığıma ve fazla duygusallığıma katlanmak zorunda kalan eşime teşekkür ediyor ve kabul ediyorum... Siz haklıymışsınız, iyi ki eğitime devam etmişiz. Yağız bile uyumayı öğrenebiliyormuş.

Canan - Kasım Akalın

geri
WhatsApp Destek İletişim