Tatilde çocuğunuzun uyku düzenini nasıl koruyabilirsiniz?


Tatilde çocuğunuzun uyku düzenini nasıl koruyabilirsiniz?

Neredeyse her yazımızda rutinden bahsediyoruz. Kulağa sıkıcı gelse de bebek ve çocukların günlerini huzurlu geçirebilmeleri için çok önemli bir kavramdır rutin. Çocuklarımızın iyi uyuyabilmeleri için gerekli olan en önemli koşullardan biridir de aynı zamanda.

Tatillerde birçok zaman çocuklarımızın uykularının tepe taklak olmasının temel sebebi de yine rutindir. Daha doğrusu rutinsizliktir. Yemek saatleri, uyku saatleri, uyduğu mekan, çevresindeki insanlar, hava koşulları… Çocuğunuzun alıştığı her şey bir gün içinde değişir ve bu değişimler O’nu zorlayabilir. Özellikle de uyku konusunda…

Peki çözüm nedir? Çocuğunuzun uyku düzeni bozulmasın diye hiç tatile gitmemek mi? Tabi ki hayır. Tatile çıkarken alacağınız bazı önlemlerle çocuğunuzun uyku düzenini mümkün olduğunca koruyabilirsiniz. İşte size birkaç küçük ipucu:

Saatler: Çocuğunuzun uyduğu yer değişmiş olsa bile, uyku saatlerini mümkün olduğunca korumaya çalışın. Arabada uyuyabilen bir çocuğunuz varsa, yolculuk saatlerinizi uyku saatlerine denk getirebilirsiniz. Aynı şey bebek arabasıyla gezmeye çıkarken de yapılabilir. Gün içerisinde normalden daha fazla yorulan çocuğunuzu akşam uykusuna erken yatırmayı da unutmayın. Geç yatmak, gece uyanmalarının en önemli sebeplerinden biridir.

Uyku öncesi rutini: Çocuğunuzun günlük rutini büyük ölçüde değişmiş olsa da, her zaman uyguladığınız uyku öncesi rutininizi tatilde de uygulamaya devam edin. Uyku öncesi rutini O’na uyku zamanı geldiği mesajını verecek ve uykuya direnme ihtimalini azaltacaktır.

Alıştığı nesneler: Evdeki yatağında alıştığı ve sevdiği yatak takımlarını, yastığını, varsa yatağında bulunan oyuncak veya uyku arkadaşını yanınıza alın. Çocuğunuzun uyku ortamını mümkün olduğunca aynı tutmak O’nun yerini yadırgamasını engelleyecektir.

Uyku Ortamı: Eğer evinizde çocuğunuz kendi odasında uyuyorsa, tatilde sizinle aynı odada uyuması eve dönüşte sorun yaratabilir. Eğer tatildeyken ayrı odada uyuma imkânınız yoksa, aynı odada bile olsanız yatağını gece uyandığında sizi görmeyeceği bir yere koymaya çalışın. Küçük bir odada birlikte kalıyorsanız yataklarınızın arasına paravan koymak da işe yarayabilir.

Elinizden gelen her şeyi yaptığınız halde yine de evdeki gibi bir uyku düzeni yakalamanız mümkün olmayabilir. Bu konuda kendinizi boş yere üzmeyin ve tatilinizin tadını çıkartın. Eve döner dönmez hiç vakit kaybetmeden her zamanki rutininize döndüğünüz sürece, çocuğunuz da eski uyku düzenine birkaç gün içerisinde yeniden kavuşacaktır.

Çok güneşli, bol uykulu ve mutlu tatiller :)

geri
WhatsApp Destek İletişim