rsm

Seymen Çalışkan (10 Aylık)

Merhaba Uykusuz Aileler! Öncelikle, "Bebek gibi uyumak" sözünün gerçek olmadığını bebeğimiz doğup uykusuz günler ve geceler başladığında anladık. Seymen, doğduğu günden beri çok az uyurdu. Gündüz ve gece kesintisiz 2 saat uyuduğunda seviniyorduk. İlk aylarında kolik bir bebek olmasının yanında, gece yarısı saat 4'e kadar kucağımızda geçiriyorduk. Çevremizdeki insanlar da, "40'ı çıkınca düzelecek, bazı bebek uykuyu sevmez, 6 aylık olsun düzene girer, bebek o daha size ihtiyacı var ondan uyanıyor, acıkmıştır, gazı var, annesi, babası da uyumazdı, uyku eğitimi mi vardı sizi büyütürken, büyüdükçe düzelecek vs. vs." dediler. Ama 10 ay olmuştu ve düzelmemişti. Duyacağınız bu bahanelere inanmayın! Bizde sürekli düzelecek diye beklerken hiçbir şeyin düzelmediğini hatta zorlaştığını gördük.

Seymen'i ayakta sallamıyorduk, kendi odasında yatırmaya başlamıştık, ancak artık geceleri 1-2 değil 6-7 defa uyanmaya başlamıştı. Uyku eğitimi konusunda o kadar çok kitap okuyup, internetten araştırma yaptık ki, en sonunda Pınar Hanım'dan destek almaya karar verdik. İlk mailimde, "Seymen 2 hafta sürede kesinlikle uyumaz o zaman ne yapacağız? Bize eğitim yetmez ve kesintisiz 11-12 saat uyku mümkün mü?" yazdığımı hatırlıyorum. Kafamdaki tüm soru işaretleri giderildi ve uyku eğitimine başladık ve ilk gece ağlamalar olmadı mı? Oldu. Ama herkesin düşündüğü gibi "bebeği odaya at sabaha kadar ağlasın" mantığında değil. Normalde, yemek yememek içinde ağladığı ya da elinden tehlikeli bir şeyi aldığım da ağladı kadardı. Yani uyku eğitimi, bebek sürekli ağlayacak, güvenli bağlanmaya engel olunacak bir konu değil. Tam tersine, biz uykumuzu tam aldığımız için, gün içerisinde Seymen İle daha kaliteli zaman geçirmeye başladık. Seymen ilk geceler zor olsa da, uyku eğitiminde ağlaması gerektiği kadar ağladı, günler geçtikçe ağlama sürelerimiz kısaldı. Biz ihtiyacı olduğu her an yanında olduk ve süreç bu şekilde ilerledi.

Sonuç ne mi oldu? Bir günde gece beslenmesini kestik ve 2 hafta sürede uyumaz dediğimiz oğlumuz 3 günün sonunda kesintisiz ve beslenmeden 11 saat kendi odasında kendi kendine uyumaya başladı. Artık bizimde, "geceleri ne zaman uyuyacak, aman uyanır mı, ağlar mı" gibi bir stresimiz kalmadı. Eşimle beraber 10 ayın sonunda beraber konuşabiliyor, kitap okuyor, film izleyip çay ve kahve içebiliyoruz. Tüm bu süreç için Pınar Hanım'a teşekkür ederiz. Sayenizde "bebek gibi uyumak" sözü gerçek oldu ve Seymen bebek gibi uyumaya başladı. Umarım Tüm bebekler ve aileleri mışıl mışıl uyuyarak sağlıklı ve kaliteli yaşama kavuşurlar.

Sevgilerimizle.

/minikadamseymen

geri
WhatsApp Destek İletişim