rsm

Sena Göğüş (22 aylık)

Hiçbir şey için geç değil! Özellikle bizim gibi geç kalan anne ve babalar için yaşadığımız deneyimi yazmak istedim.

Sena 22 aylık olmuştu ve ben gece kalkmaktan dolayı bırakın psikolojimi, bedenim uykusuzluktan alarm vermeye başlamıştı artık. Bu zamana gelinceye kadar, bir çok kitap okudum ve kendimce uyku eğitimi vermeye çalışmıştım. Ancak, farklı farklı yöntemlerden bahsedildiği için benim hem kafam karışmıştı hem de kendimce yorumlar katarak uygulamalar yapmıştım. Sonuçta geldiğimiz nokta gece 4-5 defa, bazen saat başı olan gece uyanan, gün içinde tepkili bir bebeğe sahip olmuştum.

Sena kendi yatağında uyuyan bir bebekti, tek avantajımız bu oldu. Daha önceden sallayarak uyuyordu kendim baya çaba harcayarak yatağına alıştırmıştım ancak, dalıncaya kadar hep yanındaydım bugüne kadar, müziksiz, ninnisiz asla uyumazdı ve bir şeyler içmeden de dalamıyordu ve tabi ki gece uyandığında da dalıncaya kadar yanından ayrılamıyordum.

Çalışan bir anne olarak hem kendim hem de bebeğim için bu durumu düzeltmeme gerekiyordu ve Pınar Hanım youtube daki videolarından zaten takip ediyordum ve kendisine ulaştım, iyi ki de ulaşmışım, Sena'ya ve bizim düzenimize uygun olarak bir program belirledi ve uyku eğitimine başladık. Kolay bir süreç olmayacağını biliyordum hem benim hem de Sena için alışkanlıkları yıkmak zordu. Pınar Hanım ile her gün konuştuk desteği, cesaretlendirmesi sayesinde daha kararlı olmamı sağladı ve Sena'nın tepkilerine göre eğitimimizi şeendirdi. Şöyle söylesem abartı olmaz, daha ilk günden gece uyanmamız 2'ye düştü.

Eğitim sürecinde her gün günlük tutarak bilgilendirmem ve Pınar Hanım her gün konuşmamız ile doğru zamanda doğru hamleler yapmamızla süreci tahminimden daha rahat geçirmemizi sağladı. Bu 2 haftalık süreçte Sena'yı çok yıpratmadan yavaş yavaş alışkanlığını değiştirdik. Tabi ki, Sena özellikle odadan çıktığım ilk gün çok tepki verdi ama Pınar Hanım beni hazırladı, tepki verebileceğini ve ne yapmam gerektiğini, neden eğitime başladığımı, nasıl geceler kalkıp zorlandığımı bana hatırlattı. Bütün bunların yanında Sena'ya bugüne kadar alışkanlıklarını ben kazandırmıştım ve aynı zamanda bende alışmıştım. Ben de alışkanlıklarımdan kurtulmalıydım. Moralimin bozulduğu zamanlarda oldu tabi ki, çünkü hep isteği zaman yanında bitmiştim ve her isteğini yapmıştım ve bende alışmıştım bugüne kadar. Pınar Hanım eğitim sürecinde o kadar moral verdi ve kararlılığımı hatırlattı ki, kızımın tepkilerini çok sakin karşıladım.

Eşimin desteği çok oldu bu çok önemli, eşlerin beraber istekli olması ve kararlı olması gerekiyor. Pınar Hanım bize ilettiği talimatları eşime de ilettim ve her ağladığında saniyesinde yanında olmayı o kadar alışmıştım ki, gece farkında olmadan, düşünmeden gitmeye kalktığımda eşim beni uyarıp Pınar Hanımın söylediklerini bana hatırlattı ve süreci daha rahat atlatmama yardımcı oldu.

Ve mutlu son 22 aylık olduğumuz için daha fazla vakte ihtiyacımızın olacağını tahmin ediyordum ki, kararlılığımız sayesinde 15 günün sonunda bebeğim geceleri bazen 1 defa bazen hiç uyanmamaya başladı ve uyansa bile kendi kendine dalabiliyordu, bunun yanında aksam yattırdığında odasından çıktığımda artık ağlamıyor ve mırıl mırıl konuşarak uyuyor. Sonuç olarak, hem biz hem de Sena uyuduğu için artık daha mutluyuz, daha dinç ve iyi hissediyoruz kendimizi, her sey için tekrar çok teşekkür ediyorum Pınar Hanıma.

Gözde Ülker GÖĞÜŞ
Y. Şehir Plancısı

geri
WhatsApp Destek İletişim