rsm

Ralph Arda Meriç (17 Aylık)

Merhaba uykusuz anne & babalar,

Burada diğer anne babaların bebeklerinin uykuları ile yaşadıklarını okuduğum zaman, bunlara kıyasla aslında 17 aylık oğlumuz Ralph bizi çok da fazla zorlamıyordu diyebilirim. Tabii ki neredeyse her bebekte olduğu gibi, Ralph'in ilk 6-7 ayı çok zor geçti, neredeyse hiç uyumadı, gündüzleri ana kucağında sallayarak mı desem, salıncağında mı desem, bebek arabasında mı desem, mutfakta kucakta aspiratörün altında mı, omzumda sağa sola sallanarak mı desem, denemediğimiz şey kalmamıştı. Gündüz uykuları 15-20 dakikayı geçmiyor, geceleri saat başı uyanıyorduk. Sonra tabii ki büyüdükçe biraz toparlamaya başladık, son dönemlerimizde akşamları ninni ve pişpis ile yatağında uyutabiliyor, %70 geceleri 1 ya da 2 kere uyanıyor, bu uyanmalarda da gene pişpis ve ninni ile uykuya geri dönüyorduk. Ama arada bir bu düzen bile bozuluyor, saat başı ya da 2 saatte bir uyanıyorduk - dolayısıyla bir düzensizlik söz konusu idi. Gece uykularımız ile ilgili bir başka sorunumuz ise gece ihtiyacı olmamasına rağmen hala mama içmek istemeseydi. Gündüz daha problemli idik sallanmadan hala hiç uyumamıştık, ana kucağında sallanıyor, uyuyunca yatağına koyuyorduk - bazen uzun uyuyor, bazen 20 dakika sonra uyanıyorduk. Tüm bunlara artık bir son vermek, gündüz ve gece uykularını bir düzene oturtabilmek, artık hem oğlumuzun sağlıklı uykulara kavuşması hem de bizim geceleri uyuyabilmemiz için Pınar Hanım'a başvurduk. Çok da doğru bir karar vermişiz. Ben de çoğu anne baba gibi eğitim esnasında oğlumu ağlamaya nasıl bırakıcam diye düşünmüş bu nedenle de uzun süre eğitim fikrinden uzak durmuştum. Oğlumuz aslında uyku eğitimi vermeden de ağlıyordu ayrıca Pınar Hanım ağlamasını gerektiren gerçek bir sebep olmadığı sürece sorun etmememiz gerektiğini (bunu söylerken lütfen kimse Pınar Hanım'ın bebekleri susana dek ağlamaya bıraktırdığını düşünmesin!), düzenli uykunun da gelişimi için ne kadar önemli olduğunu anlattı bizlere - çok da haklıydı. Evet oğlumuz ilk gece biraz ağladı, ben de zor dayandım, fakat daha ikinci geceden ağlaması çok azalmıştı ve 3. geceden itibaren de mama içmeden kesintisiz uyumaya başlamıştı. Şu anda gündüzleri hala uyumamız gecelere kıyasla biraz daha uzun sürüyor fakat kendisini yatağına koyup çıkıyoruz ve uyuyor. Geceleri artık mama içmeden 10 saat kesintisiz uyuyor - bazen 1-2 kere uyanıyor fakat 5 dakika sonra kendisi uykuya geri dönüyor.

Bu bizim için gerçekten harika bir tablo. 17 ay uykusuzluk, uyutmaya çalışmakla geçen saatler, sınır bozukluğu, stres ve yorgunluktan sonra ilk kez geceleri kesintisiz uyuyoruz herşeyden önce de oğlum çok daha sağlıklı bir şekilde uykularını alıyor.

Pınar Hanım bu 2 haftalık süreç içinde bizi gerçekten harika yönlendirdi her sorumuzu sabırla yanıtladı, aklımızdaki her soru işaretine açıklık getirerek detaylı bir şekilde izah etti, motive etti, moral verdi, her zaman "merak etmeyin hepsini çözeceğiz" diyerek daha baştan bizi inandırdı. Ve gerçekten hepsini çözdük de 😊 Bu süreç içinde oğlumun 3 dişinin patladığını da söylemiş miydim? 😊

Hiç tereddüt etmeyin ve beklemeyin bebeğinizin sağlıklı uykulara sizin de eski enerjinize ve daha düzenli bir hayata kavuşmanız için mutlaka Pınar Hanım'la çalışın.

Pınar Hanım herşey için tekrar teşekkürler!!

Sevgiler,

Ralph - Aylin - Çağlar Meriç

geri
WhatsApp Destek İletişim