rsm

PEREN DOĞAN (6,5 AYLIK)

Peren hemen hemen her bebek gibi ilk başlarda uzun gündüz ve gece uykuları olan bir bebekti. Doğumu ile birlikte 2 ay devam eden sarılığı sebebiyle sürekli emziriyordum. Sürekli kelimesi az oldu saatlerce emziriyordum. Tabi bu arada kucağımda emerken uyuyakalıyor sonra uyanıp yine emiyordu. Yaklaşık 2 aylıkken kucağımda uyuyakaldığında, yatağına koymak istediğimde hemen uyanmaya başladığını fark ettim. Peren artık hep emerek ve kucakta kalarak uyumak istiyor, kucaktan ayırdığımda gözünü açıyor, yada yatağa bırakmaya yeltendiğim uyanıyordu. Özellikle gece uykusuna geçiş sürecimiz 2 - 3 saat, bazen daha fazla sürüyordu. Saatlerce kucağımda emerek uyuyan bir bebekle karşı karşıyaydım.

Başlarda az olan gece uyanmaları 6 aylık olmaya yaklaştığında artık artmaya da başlamıştı. Artık geceleri de daha sık emmek istiyordu. Ayakta sallamaya falan da razıydım. Başarırsam belki bir iki gece babası da uyutabilir diye... Ama başka hiç bir yöntemi kabul etmedi ve her seferinde çok ağladı. Sallanarak uyumaz, bebek arabasında uyumaz, arabada uyumaz bir haldeydi. Artık bu işe bir çözüm bulmak gerekiyordu.

Uyku eğitimini ve Pınar Hanım' ı daha önceden duymuştum. Son umudum Pınar Hanım' dı. Ama Peren' in yatağında kendi kendine uyuyacağına hiç inanmıyordum. Görüşmelerimizde de Pınar Hanım' a kendimden çok emin şekilde "Peren 1 saat ağlar ama uyumaz" diyordum. Bir de onun ağlamalarına nasıl dayanacaktım. Bir kaç gün düşündüm, cesaretimi topladım ve Pınar Hanım' la uyku eğitimine başladık.

Evet, ilk gün çok zordu. Ancak sonra her seferinde biraz daha kolay olmaya başladı. Peren beklediğimden çok daha iyi performans sergiledi. Şimdi artık öpüp yatağına koyduğumda kendi kendine uyumayı başaran, çok daha mutlu ve sağlıklı bir bebeğim var. Pınar Hanım'ın bu süreçte ki ilgisine ve desteğine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Feyza Doğan

geri
WhatsApp Destek İletişim