rsm

Mustafa Demir Aksakal (8 Aylık) Uyku Eğitimi

Oğlumuz Mustafa Demir 8 aylıktı ve neredeyse doğduğundan beri dönüşümlü olarak ya gündüz ya gece uyumuyordu. Gündüzleri sürekli huzursuz ve keyifsizdi. Bizler o zaman bunun uykusuzluktan kaynaklanabileceğini bilmiyorduk. Geceleri ise tam bir kâbustu. Akşam saatleri yaklaştıkça strese giriyordum, çünkü Demir in uyutulması gerekiyordu! Ama bu dünyanın en zor işi gibiydi! Sürekli çocuğumuzdan şikâyet ediyorduk:Bizim oğlumuz böyle, bizim oğlumuz yaramaz, huysuz, uykuyu sevmiyor işte! Bebeği olan ailelerle ortak konumuz hiçbirinin uyumadığıydı ve sanki bu normal bir şey gibi algılanıyordu. Bense her sabah belim, boynum,kollarım tutulmuş biçimde henüz iki saat uyumuşken kalkıp işe gidiyordum.Uyku problemleri üzerine kitaplar aldım,internetteki bütün yazıları okudum.Farklı bir metod denedim. Fakat kalıcı bir çare bulamadım. Büyüdükçe geçer diyorlardı, diş çıkarıyor ondandır diyorlardı, gazı vardır diyorlardı. Demir büyüyordu ama uyku düzeni düzeleceğine daha da bozuluyordu.

Benimse içimden bir ses bunun böyle olmaması gerektiğini ve hem benim hem bebeğimin sağlığı için mutlak bir çözüm bulmam gerektiğini söylüyordu. Uykusuz geçen günler, geceler, aylardan sonra bir sabah işyerimde umutsuz ve çaresizce google a bebeklerde uyku sorunlarına çözüm yazdım. Bir anda önümde mykundak.com penceresi açıldı.O pencerenin bizim mucizemiz olacağını o an bilmiyordum.Kundak mucizemiz, Pınar Hanım da uyku meleğimiz oldu.

Oğlum gece 10-11 civarında uyuduktan 2 saat sonra kalkıp sabaha kadar yarım saat ,bazen bir saat aralıklarla ağlayarak uyanıyordu... Çok zor sakinleşiyor ve ancak emerek ya da pusette ve emzikle sallanarak uyuyabiliyordu. Maalesef bu asla derin bir uyku olmuyordu. Fiziksel ve ruhsal olarak tükenmiştim. Canım oğlum da hiç sağlıklı görünmüyordu. Oğlumun, özene bezene hazırladığımız odasında ve yatağında uyuması bizim için hayal olmuştu. Bizim çocuğumuz niye diğer bebekler gibi mışıl mışıl uyumuyor diye hayıflanıyorduk. Ta ki Pınar Hanım ile tanışana kadar! Pınar Hanım gerçekten tüm nezaketi,sabrı ve içtenliğiyle bu süreçte bize sonsuz moral,destek ve motivasyon verdi.Bazen gece fazla işeli telefonlarıma bile!.. Kundak sitesinde daha önce okuduğum ailelerin hikayelerinde Pınar Hanım ın başarısı hiç abartılmamış. Biz onunla zoru başardık.

Bütün bebekler, siz doğrusunu bilir ve onlara öğretirseniz kendi kendilerine uyuma yeteneğine sahiplermiş meğer. Aslında onları engelleyen bizlermişiz. Bu programla aslında anne ve babalar eğitiliyor. Uyku meleğimiz sayesinde oğlumuz artık huzurla uyuyor. O nu uyurken izlemek bizi inanılmaz mutlu ediyor. Hatta babası ve anneannesi uyurken bakmak için yarışıyor! üstelik sadece uykusu değil yemesi de düzene girdi. Gün içinde daha keyifli, mutlu,daha fazla oyun oynuyor.Demir in bütün isteği uykuymuş aslında! Pınar Hanım sayesinde biz bunu keşfettik.

Bu bir hayal değilmiş sevgili anneler ve babalar.Pınar Hanım bebeğinizin güzel gözlerine bir uyku öpücüğü gönderecek.O da sabaha kadar tatlı rüyalar görecek ve tabii sizler de!.. :)

Demet - Zafer Aksakal

geri
WhatsApp Destek İletişim