rsm

KUTAY TABAK (14 Aylık)

Kendimi bildim bileli günde en fazla 5-6 saat uyuyan ve hafta sonları dahil en geç 6:00'da uyanan, hatta 2-3 gece uykusuzluğa rahatlıkla direnebilen biri olarak itiraf ediyorum ki az uyumak ya da 2-3 gece uyumamak başka bir şeymiş aylar boyu kesintisiz 2 saat bile uyuyamamak, sürekli emzir, kucağında salla, olmadı ayağında salla gerekirse amuda kalkacak şekilde bir bebeği uyutmaya çalış ve her an aman uyandı uyanacak endişesi ile kendinden geçerek sız ve en fazla 1-1.5 saat sonra tekrar uyan ve tüm sürece yeniden başla bambaşka bir şey.

Uyku eğitimi konusunda Pınar Hanım'dan destek almaya oğlum 4.5 aylıkken karar vermiştim aslında işe başlamama çok az bir zaman kalmıştı ve çok yoğun bir iş tempom olduğu için uykusuz ve yorgun geceler geçirip işe gitme fikri beni ürkütüyordu. Ancak ailelerimizin "gece emmek için uyanması çok normal, her çocuk aynı değildir, 6 aylık olsun değişir" söylemleri beni kararımdan vazgeçirdi.

Hadi 6 aylık olmasını bekleyeyim, şimdi emeklemeye başladı, dur diş çıkartıyor bu geçsin, işe başladım beni daha az görüyor, gece de emmezse ne kadar anne sütü alabilecek ki, katı gıdaya geçiş büyük bir değişim, yürümeye başladı onun için çok heyecanlı bir dönem derkeeeen bir de baktım ki oğlum neredeyse 13 aylık oluvermiş. Şimdi oluvermiş diyorum da o 1 sene nasıl geçti bunu yaşamayan hiç kimse anlayamaz.

Özetle sevgili anneler bebeklerimiz bizim için çok değerli ve onlar için en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve inanın ona kendi kendine uyumasını öğretmek onun için, kendiniz ve de aileniz için yapabileceğiniz çok önemli bir yatırım. Ben şimdi daha iyi anlıyorum ki sadece biz değil aslında oğlum da çok eziyet çekiyormuş tüm bu süreç boyunca.

Size tavsiyem, uyku eğitimi konusunda endişeleriniz, tedirginlikleriniz varsa destek alın, evet bu metod bilmediğiniz ya da hiç duymadığınız bir şey olmayabilir. Ben de kitaplardan, bloglardan, kendi kendine ya da yine Pınar Hanım'dan yardım alarak bebeğine eğitim vermiş arkadaşlarımdan tüm süreci bilsem de onun beni telkin eden ve yol gösteren tavrı olmasa kesinlikle ilk 3 günün sonunda bu uyku eğitiminden vazgeçerdim.

Sevgili Pınar Hanım'a bize verdiği destekten dolayı tekrar teşekkür ediyorum. :)

Işılay Tabak

geri
WhatsApp Destek İletişim