rsm

Kemal Ege BOZOĞLU (4 Aylık)

Ege'nin gelmesini heyecanla bekliyorduk, hamilelik sürecinde, sonrasında başıma neler geleceğini tahmin ederek bir sürü kitap okudum uyku ile ilgili nedendir bilmiyorum en başından beri hep uykuya çok önem verdim. İşin aslı uyku zaten çok ama çoook önemliymiş, sonrasında çok daha iyi anladım işler düzelince tabi ki:)

Kemal Ege 4. ayına kadar çalar saat gibi 30. dk da uyanan bir çocuktu ve benim için gündüzleri o kadar yorucu geçiyordu ki, gece bir şekilde emzirerek uyuyordu, uzun uykularda yapıyordu ama gündüzleri uyumuyordu. Daha doğrusu ben ilk başlarda bebeğimi uyutamıyordum, gündüz olmasın istiyordum, sabah uyandığında daha ilk uykusu geldiğinde benim krizim başlıyordu, sallıyım, emzireyim, puset aklınıza gelebilecek her türlü orijinal fikirler, hiç biri işe yaramadı, uyumuyordu...

Akşamları internet taraması yaparken Pınar Hanım'ın da kendi hikâyesini anlattığı videosu ile tanıştım ve hayatım o andan itibaren değişti, tüm videolarını, yazılarını, programlarını takip ederek, ilk 4 ay 30 dk da olsa kendi yatağında kendi kendine uyumayı öğrettim. Evet yatağında uyuması güzeldi, kendi kendine uyuması da güzeldi ama büyüdükçe değişmesi gereken noktalar çıkıyordu. Daha uzun uykular, kaliteli uykular olması gerekiyordu. Gündüz uyumayan çocuk gerçekten bir anne için çok zor, geceleri zaten kalkıyorsunuz, gündüzleri de şaşmayan 30. dk da uyanan bebek insanı çok yoran bir hal alıyordu.

Pınar Hanım'ı aradığımda ve "eğitim için biraz daha zaman var" dediğinde her gün o günün gelişini hayal ederek sabrederek yataktan kalkıyordum. Lütfen bir mucize olsun bugün 30. dk da uyanmasın mucize vardır diyordum ama insan mucizeyi kendi yaratıyor. Uyku eğitimine hiçbir zaman karşı olmadım, tam aksine verilmesi gereken en önemli eğitimlerden biri diye düşündüm. Nedense, ağlatmaya karşı değil, uykuda ağlatmaya karşı bir hassasiyeti var toplumumuzun... İyi de diyordum, bu çocuk uyumadığı için ağlıyor dediğimde kimsenin diyecek bir sözü kalmıyordu. Bebek ağlamak dışında ne yapabilir ki, acıktığında da ağlıyor, üzerini giyinirken de ağlıyor, pusete bindiğinde doktora gittiğinde de ağlıyor, 3 gün eğitimde ağlamış çok da farklı değildi işin aslı çünkü biliyorum ki bebeğim için tarifi anlatılmaz güzel bir şey yapıyordum.

Kemal Ege 4. ayını tamamlar tamamlamaz hemen Pınar Hanım'ı tekrar aradım ve eğitime hemen başlamak istediğimi ilettim. Süreçte bizi neler beklediği kısımlarını konuştuktan sonra ilk gece tabii ki normal olarak zor geçti, şimdi dönüp arkama baktığımda zor dediğim gece bile uyumadığı günlerdekinden çok daha iyiymiş:) Kemal Ege 4. gecede ilk kesintisiz uykusunu yaptı. Ben saat başı uyanıp "galiba uyuyacak galiba uyuyor başardık" diye düşünmekten uyuyamaz hala geldim. Gidip gidip bebeğime bakıp durdum, "uyuyor mu bizimki, bu kadar uyumaz ne oluyor" diye endişelenip, sabah saat 06:48 de uyandığında eşime "yaşasınnnnn başardııı" diye söylediğimi hatırlıyorum. Ardından gelen 30 dakika yerine 2 saatlik gündüz uykuları bizi daha da bir heyecanlandırdı.

Süreçte tabi ki bütün uykuları farklılık gösterse de artık 30 dakikalarda daha az uyanması ve uykuya kendi kendine geri dönebiliyor olması çok sevindirici. Artık çok daha huzurlu kalkıyor, sabahları kendine ninni söylüyor, ağlamıyor mırıldanıyor çünkü uykusunu almış oluyor:) Ne kadar kıymetli bir şey yaptığımızı sürecin sonunda daha iyi anladım. Eşimin desteği paha biçilemez.

Uyku eğitimi, üzerinde düşünülmeden verilmesi gereken ilk eğitimlerden birisi. Hep Kundak'ın internet sitesine girip "ben ne zaman buraya güzel hikayemi yazacağım" diye diğer mektupları okurdum. Ve artık bizim de bir uyuyan tatlı miniğimiz var:) Kesinlikle ve kesinlikle Pınar Hanım'ın tecrübesi, kendinden emin duruşu, sabrı, bizim de ne yaptığımızın bilincinde olmamızı sağladı. Süreç boyunca hep iyi ki Kundak'ı buldum keşfettim dedim. Ne zaman uyku problemi yaşayan arkadaşlarımız olsa, uyku eğitiminin faydalarını anlatıp Kundak'ı öneriyorum. Bu süreci tamamlamamızı sağlayan Pınar Hanım'a ve Kundak'a çok ama çok teşekkür ediyoruz. Düşündüm de belki bir kaç cümle de Kemal Ege'nin dilinde. dökülmeli:)

Gizem Ali BOZOĞLU

Sevgili Pınar Abla,

Bana uyumayı öğretmelerinde anne ve babama çok yardımcı oldun ve ben artık senin sayende geceleri uyuyabiliyorum. Uyansam da uykuya geri dönebiliyorum ve her geçen gün çok daha iyi yapabiliyorum bunu. Uyumak ne kadar güzelmiş, sana çok ama çok teşekkür ederi. İyi ki varsın :)

Kemal Ege BOZOĞLU

geri
WhatsApp Destek İletişim