rsm

KARYA ALTINEŞİK (4 AYLIK)

Doğum yapmadan önce bebeğim ne zaman isterse onu emzirmeye kararlıydım. Öyle de yaptım. Fakat bu süreçte ister istemez bebeğimi uykuya dalabilmesi için emmeye koşullamıştım. Gündüzleri emerek uykuya dalıyor ve en fazla yarım saat uyuyordu. Geceleri de aynı şekilde yine emerek uykuya dalabiliyordu. Ve ben sürekli emzirme halinde oluğumdan, kendime hiç zaman ayıramıyordum. Tam uyudu diye sevinirken, yarım saatin sonunda kurulmuş saat gibi uyanıyordu. Dolayısıyla başladığım bütün işler yarım kalıyordu.

Geceleri ise babasının işten eve gelmesi, bebeğin banyosu derken, ancak saat 22.00 civarında uyuyordu. Gün içinde o kadar huzursuz oluyordu ki, herhalde bebeğim erken diş çıkaracak diye bile düşündüm. Meğer bu huzursuzlukların sebebi uykusuzlukmuş. Uykusu gelen bebeği saat 22.00 a kadar uyanık bırakmak ne büyük saçmalıkmış şimdi anlıyorum :) Günler böyle geçerken ve bizim minnoş gündüzleri hep huzursuz olup, geceleri 2 saatte bir uyanıp, emerek uykuya dalıp, yatağa koyduğum anda uyanmaya başladığı zaman, uyku eğitimi almamızın zamanı geldiğini anladım. İnternette yaptığım araştırmalar ve bir arkadaşımın da tavsiyesi ile yine uykusuz geçen bir gecenin ardından Pınar Hanım'ı aradım. 2 gün sonra hemen eğitime başladık.

Gündüz maksimum yarım saat uyuyan bebek, ilk denemede 2 saat 20 dk uyumuştu. Büyük bir heyecanla Pınar Hanım'ı aradım ve durumu anlattım. İlk uykusunda bile başarıya ulaştık diye düşünüyordum. Çok mutluydum. Ta ki 2. gündüz uykusu ve ardından gece uykusuna kadar. Bebeğimin ağlamasına dayanamayıp yapmamam gereken bir şeyi yaptım ve emzirdim. 1 gün psikolojimin bozulmasına yetmişti. Kendimi bebeğimi ağlattığım düşüncesi ile suçlu hissediyordum. Gece Pınar Hanım'a mesaj attım ve "ben yapamayacağım, eğitimi iptal etmek istiyorum" dedim. Gerekirse ben uykusuz kalırım ama bebeğimi ağlatmam diye düşünüyordum. Fakat bu düşüncelerim uzun sürmedi. Uykusuz geçen bir kaç haftanın sonunda Pınar Hanım'ı tekrar aradım ve bu sefer kararlı olduğumu, vazgeçmeyeceğimi söyledim iyi ki de söylemişim. Kısa zamanda bebeğimin uykuları düzene girdi. Artık ne zaman uyuyacağını, ne zaman uyanacağını ve ne zaman besleneceğini biliyorum. Günümü programlayabiliyorum. Karya yatağında kendi kendine uykuya dalıyor. Gündüzleri 1,5 saat ve geceleri de 11-12 saat deliksiz uyuyor.

Umarım bizim hikâyemiz diğer annelere örnek olur ve cesaret verir. Bir kaç gün dişinizi sıkın, sonrasında bambaşka bir hayat sizin olacak :) Mutlu sona ulaşan yolda vazgeçmediğim için önce kendime:) bize destek olan Pınar Hanım'a sonsuz teşekkürler. Tabi yatağında kendi kendine uykuya dalarak deliksiz uyumayı başaran, hem kendine hem de çevresine mutluluk saçan minik prensesimiz Karya'ya teşekkür etmemek olmaz :)

Herkese bol uyku, huzur ve mutluluk dileklerimle...

Ceren Altıneşik

geri
WhatsApp Destek İletişim