rsm

İSMAİL CEM TOPÇU (7 AYLIK)

Mucize Oğlum İsmail Cem Topçu

Oğlumu ilk kucağıma aldığımda "bu bir mucize" diye içimden geçirmiştim. Sonra aramızda kalsın ama hayatımız yavaş yavaş kabusa dönmeye başladı J Oğlum 7 aylık olana kadar her gece seve seve ilk ağlamasında fırlayıp yataktan çıkan ve yanına koşan bir anneydim. İlk 7 ayı anlatmayayım, nasıl uyuru bulana kadar denemediğim kalmadı. Pusette uyutmak, kucakta sallayarak uyutmak, sallanan koltukta birlikte sallanmak, o kucakta ben ayakta yemek masasının etrafında zıplayarak dolaşmak. Arabamıza binip yarım saat turlamak. Daha neler neler...

En sonunda 7. aya geldik ve ben artık sadece emziriyordum ve yatırdığımda uyumaya devam ediyordu. Gündüz de bazen emerken bazen de salonda ana kucağında sallarken uyuyordu. Dünyayı yeniden keşfetmiştik sanki ve biz de eşimle çok mutluyduk. Ne güzel uyuyan bir oğlumuz var diyorduk.

Ta ki... 7. Ayında grip oldu. Gece uyanınca emziriyorum, uyuyor, 2 dakika sonra öksürerek uyanıyordu. Tekrar emziremeyeceğim için salonda sallayarak uyutmaya çalışırken ben de ayakta uyuyordum. Doğum iznimin bitmesine 2 ay kalmıştı. Çocuk doktorumuz "sen işe başladığında daha çok uyanıp seni arayacak" deyince beni bir tasa tuttu. Zaten uykumu aldım diyemiyorum, daha çok uyanmak ne demekti?

Hemen uyku ile ilgili araştırmalara başladım. Duyumlarım vardı. 1-2 yazı da okudum. 1-2 denemem de oldu. Eşim de ben de cesaret edemedik. Doğru yaptığımızdan emin değildik. Ağlıyordu ve içimiz parçalanınca hemen alıyorduk yataktan. Tam da zamanında Pınar Hanım'ın adını duydum. Hemen iletişime geçtim. Eşimin ilk söylediği "ne yani, evimize gelip çocuğumuzu mu sallayıp uyutacaklar" oldu. Sallamak dışında uyutma şekli bilmediğimiz için aklımıza da sınırlı çözümler geliyordu tabi.

Pınar Hanım uzaktan kumandayla 3 günde hayatımızı düzene soktu. 2. geceden itibaren ailece kesintisiz uyumaya başladık. 2 haftada gündüzü ve gecesiyle şahane düzenli yepyeni bir hayatımız oldu. Oğlumuz çok mutlu. Yürümeye başlasa sanki kendi gidip yatacak uyku saati gelince, o kadar dakik, düzenli, huzurlu yaşıyoruz.

Gelişiminde de büyük değişim oldu. İlk gün gündüz uykularını uyuyup uyandıktan sonra oyuncaklarıyla oynarken kendi kendine yüzüstü döndü. Hafta ortasında ise yüzüstü koyduğum yerde tam 180 derece kendi emekleyerek dönebildi. Hatta ilk hafta sonu ilk dişini çıkardı. Bu üç gelişmenin tesadüf olmadığını düşünüyorum. Dinlenmiş bir bedenin enerjisini yararlı kullanışı olarak yorumluyorum.

Eşimle akşam eskisi gibi birlikte sofraya oturuyoruz, 1-2 film izliyoruz, abur cubur yiyoruz, birlikte gidip aynı satte yatabiliyoruz. Gece yatınca film gibi rüyalar görüyorum. Doğumdan sonra artık bunlar hayal oldu demiştim, olmamış...

Eğitim bittikten sonra bazı esneme denemeleri de yaptım. Çoğunlukla oğlumuzun uyku saatlerine göre hayatımızı planlasak da bazen kaçamaklar yapıyoruz. Gece arkadaşlarımıza yemeğe gidiyoruz, uyku saatinde orada uyuyor, dönerken uyandırıyoruz, yol boyu etrafı izliyor. Eve gelince uyumaya kaldığı yerden devam edebiliyor. Tanımadığı evlerde güzel uykular uyuyabiliyor.

Şimdi 9.5 aylık. Uykusu düzene girdikten sonra kilo almaya da başladı  Şahane bir hayatımız var. Keşke daha ilk günden hatta doğumdan evvel Pınar Hanım ile tanışmış olsaydık. Çok daha güzel tadını çıkarırdık bebekli hayatımızın. İkinci bebeğimizde kısmetse...

Pelin Topçu

geri
WhatsApp Destek İletişim