İkizlere Uyku Eğitimi Vermek


İkizlere Uyku Eğitimi Vermek

‘’Hadi birini uyuttuk, diğerini nasıl uyutacağız; ya birbirlerini uyandırırlarsa Pınar Hanım? ‘’ sorusu, çalıştığım ikiz bebeği olan ailelerde ilk görüşmede en sık sorulan sorulardan bir tanesi. Endişelenmek her ailenin doğal hakkı olsa da, her konuda olduğu gibi, sonuca odaklanmak ve programı sabırla takip etmek yerine endişeyi devam ettirmek başarı şansını azaltıyor. O nedenle, kararlı bir biçimde bebeklerimizin doğru zamanda, yeterli sürede ve sıklıkta gerekli uyku uyumalarını sağlamaya odaklanmamız yeterli. 

 
Bazen bir çocukla bile harcadığımız eforu düşünürken, ikiz bebekli ailelerin, tabii özellikle annelerin daha çok enerjiye ihtiyaç duymaları ve bu nedenle de uyku problemi varsa çözülmesi çok önemli. Her bebeğin birbirinden farklı olması gibi, aynı anne ve babadan doğan ikizlerin de huyları genellikle birbirinden farklı ki, bunu uykuya dalış şekillerinde de gözlemliyoruz. Ancak, unutmamak gerekir ki, çocuklarımıza uyku bağlantısını öğretirken yaptığımız masum hatalar da (bu konuda daha detaylı bilgi için daha önce yayınladığımız konuyla ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz: Buraya Tıklayınız... )  bu farklılığa yol açabiliyor. Önemli olan, yanlış uyku alışkanlıklarından bir an evvel dönmek ve çocuklarımıza doğru uyku alışkanlıklarını bir an önce kazandırmak.
 
İkizlerden birisi uyandığında ağlayarak ya da sesler çıkararak diğer bebeği uyandıracak olması ihtimali var ancak; çözüm çok farklı değil. Amacımız bebekleri doğru zamanda, doğru rutinlerle uykuya yatırmak ve kendi kendilerine uyumayı onlara öğretmek. Tek fark, birbirlerine alışmaları için sabırlı olmak ve başlangıçtan itibaren sakin bir şekilde, diğerinin ağlamasına ve başka seslerini normal kabul ederek uykuya devam etmesine ya da uyanıp hemen tekrar uykuya dalmasına yardım etmek. Horlayan eşler (genellikle de babalar) kızmasınlar ama, bizlerin onlarla uyumayı öğrenmemiz de benzer bir örnek ;)
 
Kundak olarak verdiğimiz destekte ailenin yaşam tarzını, bebeğin günlük alışkanlıklarını ve karakter özelliklerini dikkate alarak, aileye özel bir program çıkarıyoruz. Aynı destek ve metot ikiz bebekli aileler için de geçerli, hatta biraz önce bahsettiğim, farklı karakter özellikleri olması nedeniyle daha da kritik.
 
Uyku, yemek yemek gibi biyolojik bir ihtiyaç… Kararlılık, tutarlılık ve sabır; her konuda olduğu gibi bebeklerimize vereceğimiz uyku eğitiminde başarıya ulaşmada da anahtar davranışlar. Bol uykulu günler dileğimle…
 
Sevgiler,

Pınar Sibirsky
 
geri
WhatsApp Destek İletişim