Günler Uzayınca Bebeklerimiz Akşam Kaçta Yatmalı


Günler Uzayınca Bebeklerimiz Akşam Kaçta Yatmalı

Yazın Güneş Batmadan Akşam Uykusuna Yatılır mı?


Yaz aylarında günlerin uzamasıyla birlikte çalıştığım annelerin bana en sık sordukları sorulardan birinin ‘’ Yazın hava çok geç kararıyor, güneş tepedeyken bebeğimi akşam uykusuna mı yatıracağım? ‘’ olduğunu fark ettim ve bu konudaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Bebek ve küçük çocuklarımızın kesintisiz ve uzun gece uykuları uyuyabilmeleri için iki önemli koşul vardır: Yatakta kendi kendine uykuya dalmak ve Doğru Zamanlama… 0-4 yaş arası bebek ve çocukların gece kesintisiz uyuyabilmeleri için 18:30-20:30 arasında akşam uykusuna yatmaları idealdir. 0-2 yaş arasında akşam uykusuna yatış saati genellikle 18:30-19:30 civarında,  2-4 yaş arasında ise 20-20:30 civarında olmalıdır.
 
‘’18:30’da akşam uykusuna yatan çocuk gecenin ortasında kalkmaz mı?’’ diye sorar çalıştığım birçok anne. Yanıtım aynıdır: Hayır kalkmaz… Çocuklarımızı uyku konusunda kendimiz gibi düşünmeyelim. Biz yetişkinlere gece 6-8 saatlik bir uyku yetiyor. Çocuklarımızın ise 0-4 yaş arasında gece 10-12 saat uykuya ihtiyaçları var. Gündüz uykusunu az uyumuş bir çocuğu, bunu eksiği telafi etmek için akşam erken yatırmazsanız, çok büyük ihtimalle gecesi zor geçecek, kendi kendine uyumayı biliyor olsa bile gece boyunca birkaç kez uyanacaktır. Bu uyanmaların nedeni aşırı yorgunluktur. Oysaki O’nu akşam erken bir saatte aşırı yorulmadan yatırırsanız, gece neredeyse 12 saat boyunca uyuyabildiğini görürsünüz. Tabii yaşına göre, gerekiyorsa gece beslenmesi de yaparak.
 
Akşam yatış saatini belirlerken bebeğinizin o günkü gündüz uykularını göz önüne almayı unutmayın. Eğer gün içerisinde yeterinde uyuduysa ve son gündüz uykusu akşamüzerine yakın saatlerde bittiyse, akşam 19:30 civarlarında yatabilir. Ancak o gün çok az ve kısa uyuduysa, son gündüz uykusu da ancak öğlen saatlerinde bittiyse, akşam 18:30 gibi yatırıp gündüzün eksikliğini telafi etmek gerekir. Tabii ki bu yatış saatlerine karar verirken, bebeğinizin yaşını ve uyanık kalabildiği süreleri göz önüne almalısınız.
 
Bebeğinizin uyku ihtiyacı mevsimlere göre değil yaşına göre değiştiğinden, yaz-kış fark etmez, bebeklerimizi akşam erken saatlerde yatırmaya devam edeceğiz sevgili anneler. Yaz aylarında odalarında kalın güneş perdeleri kullanarak akşamüzeri yatış saatinde henüz batmamış olan güneşin etkisini azaltabilirsiniz. Hava kararmıyorsa, biz bir yolunu bulup odayı karartırız. İyi bir uyku yolunda hiçbir engel aşılmaz değildir.
 
Sevgiler,
Pınar Sibirsky
 
geri
WhatsApp Destek İletişim