rsm

EVA GAZEL (9,5 AYLIK)

Merhaba, Sen Sevgili Uykusuz Anne

Sana bir sır vereyim mi uykusuzluk kader değil-miş! Her akşam güzel kızımı yatırdıktan sonra odasından çıkarken Pınar Hanım'ın bu sözleri kulağımda çınlıyor: "Uykusuzluk kader değildir."

Bizim evimizde de pek çok evde yaşanandan farklı bir durum yoktu. Kızımız Eva doğduğundan beri kendi kendine uyuyan bir bebek olmamıştı. 2 haftalıktı gündüz 5-6 saat uyanık kaldığını hatırlarım. Bir de sorardım kendime neden ağlıyor bu bebek diye :) Sonra baktık ki uyumuyor hadi bir sallamayı deneyelim dedik ve ilk seferde kızım 5 dakika içinde uyudu. O günden sonra her uykusuna önce ayakta sallayarak daha sonraları bu şekilde uyumayınca pusetinde sallayarak yatırmaya başladım.

Ancak aylar geçtikçe kızım pusette uyumaya direniyor, onu sallarken kıyamet kopuyordu, en sonunda uyuduğu zaman ise alıp yatağına koyunca uyanıyordu. Gece 3 te, sabah 5 te puset salladığımı çok iyi hatırlarım. Kızımı 10 ay boyunca günde en az 3 kere pusetinde sallayarak uyuttum. Sallayarak uyutmak yetmezmiş gibi eskiden geceleri 6-7 saat deliksiz uyuyan bebeğim 2 saatte bir uyanmaya başlamıştı.

Uyku eğitimini araştırdıkça Pınar Hanım ile yollarımız kesişti. İlk baslarda düşünüp duruyordum, nasıl olacak, bu bebek hayatta uyumaz kendi kendine diyordum. Hep bir kesin diş çıkarıyor ondandır diye avutuyordum kendimi veya kesin acıkmıştır diyordum. Fakat eğitime başladığımız gün itibariyle bir gecede hem gece beslenmelerini kestik, hem destekle uyutmayı kestik hem de emziği bıraktık! Ayrıca eğitim suresince 1 tane de diş çıkarttık. Düşündükçe hala inanamıyorum :) Meğer benim kızım "Anne beni sallama" diye ağlıyormuş da haberim yokmuş :)

Şimdi aksamları 11 saat deliksiz uyuyan bir meleğimiz var evde, tabi ben de 10 ay sonra gece uykularıma kavuşmanın mutluluğunu yasıyorum. Bebeğimiz geceleri kesintisiz uyumaya başladığından beri hayatımız normale döndü. Kızımı yatırıp salona döndüğümde televizyonda haberlerin bitmemiş olmasının beni bu kadar mutlu edeceği hiç aklıma gelmezdi :)

Etrafımdan bana en çok sorulan soru hiç mi ağlamıyor, ağlıyorsa nasıl dayanıyorsun sorusuydu.

Öncelikle belirteyim evet biraz bazen ağlıyor ama biliyorum ki kızımın karnı tok, altı temiz, her hangi bir rahatsızlığı yok, uykusu da var sadece onu kucağıma geri almam için ağlıyor. Onun için doğru olanı yaptığımdan emin olduğum için içim rahat. Zaten kızım da kısa bir sure içinde uykuya dalıyor.

Eklemek istediğim son bir şey daha var, uyku eğitimi ile ilgili kitaplar da var ancak her bebek birbirinden farklı olduğu için bu yola kitaba dayanarak çıkmayı çok riskli buldum. Hep düşünürdüm, diyelim ki kitabi okudum ve yazılanları harfiyen yaptım, ancak bebeğim ağlamaya devam ediyor. O zaman ne yapacağım, kimse danışacağım? Her şeyin yolunda olup olmadığını, doğru yapıp yapmadığımı nasıl bilebileceğim? İste buna, acaba yaptığım yanlış bir şeyden dolayımı kızım ağlıyor düşüncesine, dayanamazdım.

Pınar Hanım her zaman telefonun diğer ucunda bizim yanımızda oldu, çok doğru yönlendirmelerde bulundu. Söylediği şeyleri yapıp da sonuç almamak imkânsız sanırım :)

Pınar Hanım size sonsuz teşekkür ederim. Bebekli evlerde de hayat normale dönebiliyormuş!

Sevgili anneler lütfen ama lütfen ne kendinize ne de bebeğinize uykusuzluk işkencesini yaşatmayın. Çözüm yani basınızda ve gerçekten sandığınızdan çok daha basit.

Sevgiler,

Deniz Gazel

geri
WhatsApp Destek İletişim