rsm

EREN ÜNSAL (5,5 AYLIK)

İnsanin hayati nasıl değişiyor adım adım bunu yaşadım Pınar Hanım ile birlikte. Abartıyor muyum? Hayır... Eren'im 5,5 aylıkken başladık Pınar Hanım ile. Eren çok huysuz ve huzursuz bir bebek olup çıkmıştı, sürekli bağırıp ağlıyordu. Bunu Pınar Hanım ile paylaştığımda "bebeklerin uyumayı öğrendiklerinde mizaçları da değişebilir" demişti. "Hiç sanmam, Eren sinirli bir çocuk olacak çok üzülüyorum" demiştim. Ama şimdi inanın oğluşum gülücüklerini dağıtıyor, neler mi oldu, anlatayım sizlere...

Eren doğduğundan 3 aylık olana kadar gece uykularımızda sorun yasamıyorduk ya da yaşadıklarımız henüz bize sorun olarak gelmiyordu, ta ki Eren'i geceleri her saat başı kalkıp, kolumda 40 dk boyunca sallayana kadar. Artık gecelerimiz kâbustu, çünkü 8 kere uyanmak ve her uyandığında 40 dk uyutmaya uğraşmak nedir yasayan anneler bilir! Peki, gece durum böyleyken gündüz farklı mıydı? Eren gündüzleri maksimum yarım saat uyurdu o da 1 saat kucağımda sallayarak. Böyleyken başladık Pınar Hanım ile... Onca sorumu sabırla cevapladı, her seferinde ayni şeyleri sorsam da. İlk geceden Eren okunmuş üflenmiş gibi 8 saat uyanmadan uyudu. Mucize gibi değil mi, ama doğru... Sonraki günler ise geceleri aralıksız 12 saat uyumaya başladı. Bu ne demek yasayan bilir ve evet hayatım Eren'in geceleri 12 saat uyuması ile değişti.

Bunları böyle yazarken kolay mı sandınız? Ağlamalar, ses kısıklığı, çevremin baskısı... Çok zor günlerdi tabiî ki. Eren odada, ben kapıda 45 dakika ağladığımı biliyorum. Bir de bu süreçte Eren dönmeyi öğrendi ve yüzüstü uyuyan oğlum öğrendiğini tekrarlamaktan uyuyamaz daha da çok ağlar hale gelmişti. Neler oldu sonra, sabır ve istikrarımızın sonunda Pınar Hanım'ın bitmez desteği ile artik aksamları eşimle yemek yiyebilen, film izleyen ve en önemlisi oğluşumla kaliteli zaman geçiren, sinirli olmayan, anneliğin tadını sonuna kadar çıkarabilen biri oldum. Bu arada gündüz uykularımız nasıl mı? Hala yarım saat  Peki şikayetim var mı? Asla! Neden mi? Sabah 6 da başlayan mesaim aksam en geç 19:00'da bittiğinden ve oğlum da bu durumda mutlu olduğundan ben Allah'a şükredip Pınar Hanım'a teşekkür etmekten başka ne düşünebilirim ki... Oğluşum şuan 7 aylığı geçti, eğitimimiz bitti ama haa gecelerimiz deliksiz 12 saat. Hayatimizi değiştirip oğluşuma uykuyu öğrettiğiniz için size hep minnettar kalacağım.

Sevgilerimizle,

Begüm Ünsal

geri
WhatsApp Destek İletişim