rsm

EGE AKSÖZ ( 9,5 AYLIK )

Aslında Ege doğduğundan beri çok uyku problemi olan bir bebek değildi. Hem gündüz hem gece sadece emmek için uyanırdı. Hemen hemen her yerde uyurdu. Belki de benim yaptığım tek hata emzirerek uyutmak olmuştu. Ege 8 aylıkken grip oldu ve kâbus günlerimiz işte o zaman aman başladı. Burnu sürekli tıkanıyordu ve yarım saatte bir uyanıyordu. Yaşı ufak olduğu için ilaçta kullanamadım onun dışında her şeyi denedim. Çok şükür hastalıktan kurtulduk uzun bir süre sonra fakat bütün uyku düzeni bozuldu. Derler ya büyükler ‘’çocukların hasta olmasına değil en çok huyunun değiştiğine üzülürüm’’ diye. Tam da aynen öyle olmuştu.

Geceleri normalde gece uykusunda 1–2 kere uyanan oğlum saat başı uyanmaya başlamıştı. Uyandığında ya su veriyor ya da emziriyordum. Fakat benim için en zor günler yeniden hamile olduğumu öğrendikten sonra başladı. Ege 9 aylık olmuştu ve gündüz çok hareketliydi, geceleri ise saat başı uyanıyordu. O kadar yorgundum ki gözlerimin altı mosmor, ne yemek yiyebiliyor ne dinlenebiliyordum.

Oğluma ayıracak bir damla gücüm kalmamıştı. Gündüzleri anneanne ya da babaanne geliyor onlar ilgilenirken ben uyumaya çalışıyordum. Gece uyumadığı gibi gündüz de çok az uyumaya başlamıştı. Her şekilde uyutmaya çalışmıştık, fakat uykusu uzun süreli olmuyordu. Ama bu böyle gitmezdi, bir çözüm bulmam gerekiyordu.

Daha önceleri instagram üzerinden bir annenin Pınar Hanım’dan bahsettiğini görmüştüm ilgimi çekmişti ve hakkında yazılanları okumuştum. İçimden üzülmüştüm yaşadıklarını yazan anneler için fakat gün gelmişti ve bende o annelerden olmuştum. Yarım saatte bir uyandığım bir gece, saat 03:30’da aklıma Pınar Hanım geldi… Canıma tak etmişti artık ve hemen o an mail attım. Ne olursa olsun, ne derse desin yapacaktım. Ertesi sabah hemen ilgilendiler konuştuk ve başladık. Ege'yi alışkanlıklarından vazgeçirmem gerekiyordu. Tedirgindim başarabileceğimden emin değildim ama ne gerekiyorsa yapacaktım.

İlk başladığımız gün gerçekten zordu fakat her geçen gün uykuya dalma süresi giderek azalıyordu. Geceleri su içmeye uyanırdı Ege, onu da hiç aklıma gelmeyecek bir şekilde çözdü Pınar Hanım. Yatağına suluk koyduk ve gece uyanıp kendi suyunu kendi içip geri uykuya dalıyordu. Eşimle duruma inanamıyorduk kameradan hayretler içinde izliyorduk suyu içip geri uyuyuşunu.

Artık geceleri kesintisiz uyuyan uyansa bile suyunu kendi içip geri uyuyan gündüzleri bazen kısa bazen uzun fakat çok çabuk uykuya dalan bir bebeğim var. Benim de artık oğlumla gündüz oynamak için yeterince enerjim var. Yeni doğan bebeğim içinde mutlaka Pınar Hanım’dan destek alacağım. Sizin bebeğinizin de uyku sorunu varsa hiç düşünmeyin derim. Her şey için teşekkür ederim Pınar Hanım, mucizeler yarattınız...

Sevgiler,

Nil Aksöz

geri
WhatsApp Destek İletişim