rsm

Efe Dinç (2,5 Aylık) Uyku Eğitimi

Bebeğimizin kıyafetleri, odası, oyuncakları derken her türlü hazırlığımızı tamamladıktan sonra miniğimiz Efe 14 Şubat 2012 de dünyaya merhaba dedi. Buraya kadar her şey planladığımız gibiydi ama bu merhabanın sonrası pek de öyle olmadı... Bu bizim gerçekle yüzleşme anımızdı. çünkü gerçek hayatta dönencelerle, uyku oyuncaklarıyla kiliğinden uyuyan bebekler yoktu. - Varsa da biz daha görmedik :)

Efe çok uyumlu, huzurlu bir bebek olmasına rağmen emzirme yastığında, annesinin kolunda, titreşimli ana kucağında iki büklüm yarım yamalak uykular çekiyordu ve bu uykular yarım saati geçmiyordu. Bu yüzden kanguruyla Mart soğuğunda 2 saat bahçede dolaştığım, emzirme yastığında meme emerken uyuduğundan uyanmasın diye saatlerce koltukta esir kaldığım günler oldu. Bir yerlerde bir hata olduğunun farkındaydım ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyordum.

Derken bir gün Efe yi görmeye gelen Alev Ablasının tavsiyesi ile Efe, hayatının 2. Ayında Pınar Ablasıyla tanıştı. Ve bu tanışma Efe nin dolayısıyla da bizim hayatımızda bir dönüm noktası oldu. Pınar Ablamızın yönlirmeleri ve yardımları ile Efe çok kısa zamanda ki yatağında uzuuun uzuuuun, mışıl mışıl uyuyan bir küçük uyku böcüğüne dönüştü. Tabi bunu yaparken tüm günümü Efe yi uyutmakla geçirdiğimi düşündüğüm, "Hayır, olmayacak, vazgeçiyorum" dediğim zamanlar da oldu ama tam vazgeçmek üzere olduğum anda Efe her zaman bana bir umut ışığı verdi. Efe nin beşiğinde ilk kez yalnız uykuya daldığı günkü (3 aylıktı) mutluluğumu ise tarif edemem.

Efe artık 1 yaşında ve şimdi "Hadi tatlim, uyku zamanıı... Odana gidiyoruz" dediğimde yeni yeni adımlamaya başlayan minik tombiş ayaklarıyla odasına gidiyor. Pınar Ablamıza çooook teşekkür ediyoruz, tüm bebişlere ve annelere iyi uykular diliyoruzzz. O

Arzu Dinç

geri
WhatsApp Destek İletişim