rsm

Devin Üçes (19 aylık)

Oğlum Devin 19 aylıkken Pınar Hanım&rsquodan haberdar oldum. Pınar Hanım&rsquodan danışmanlık alma karar anımı dün gibi hatırlıyorum: Oğlumun en fazla on beş dakika süren gece uykusu arasında gece çalışmalarımı tamamlayamamak beni oldukça stres etmiş iken, daha fazla beklemenin bir faydası olmayacağını anladım ve o gece Kundak Uyku ile iletişime geçtim. 19 aylık ve hala emzirdiğim oğlum, önceleri emerek desteklenen bir gece uykusu yaparken, artık aylardır ayakta saatlerce sallanmayı da rutinine eklemişti. Kesinlikle kendi karyolasında uyumaması, uyur vaziyette iken bile karyolasına koyar koymaz uyanması, ancak ebeveyn yatağında uyuması, ebeveyn yatağında uyurken de hareketli uyuduğundan çift kişilik yatağa bir türlü sığamaması, yatağın yüksek olmasından ötürü bizim sürekli kameradan oğlumu aman düşmesin diye kontrol etmemiz ve tüm bunlara karşın doğumundan itibaren geceleri kesintisiz olarak en fazla üç saat uyuması. Ama 19 aylık iken artık üç saati bile mumla arar olmuştuk. Tabi her uyandığında tekrar emzirme tekrar ayakta sallama, bizi çok yıpratır olmuştu. Her ne kadar oğlum 3 aylık iken dahi uyku eğitimi düşünmüş olsam da, zamanla uyanma aralıklarının azalacağını ve kısalacağını umdum ama aksi gerçekleşti. Her ay daha da kötüye gidiyordu.

Eğitimin ilk günü zorluydu. Ama iyi ki vazgeçmemişiz şimdi karyolasına koyduğumuz gibi uykuya dalan (bazen uyku arkadaşı ile bir süre oynar ve kendiliğinden uykuya dalar), belirli bir uyku düzenine sahip, daha mutlu, huzurlu ve elbette daha sağlıklı bir çocuk.
Bir de şunu belirtmek istiyorum: Eğitimimizin son günü, karyolasına koyduktan sonra Devin iki dakika ağladıktan sonra uykuya dalmıştı ve Pınar Hanım&rsquoa ne zaman Devin&rsquoin hiç ağlamadan uykuya dalacağını sormuştum. Çünkü asıl hedefim oydu ve bunu başarabilmek istiyordum. Pınar Hanım da bana, iki dakika ağlayıp uykuya dalmak ile hiç ağlamadan uykuya dalmak arasında zamansal olarak bir farkın olmadığını söylemişti. Oğlum, ertesi gün ve sonrasında öğle uykusunda ağlamadan uykuya daldı. Pınar Hanım gerçekten işinin piri.

Eğitime başlamadan endişem, çocuğa öğrenilmiş çaresizlik ile uykunun öğretilecek olup olmamasıydı. Ancak gördüm ki, çocuk çaresizlikten uyumayı öğrenmiyor 19 aydır süregelen bir alışkanlıktan kurtuluyor yalnızca. O alışkanlığı bırakırken de elbette tepki gösteriyor ve bu tepkisi de tabiki ağlamak oluyor.

Eğitimi almamızın üzerinden tam üç ay geçti. Oğlumuz akşam saat sekizde ağlamadan ve kendiliğinden uykuya daldığında mutlulukla Pınar Hanım&rsquoa oturduğumuz yerden tekrar tekrar teşekkür ederiz. İyi ki var. Pınar Hanım ile alacağınız uyku eğitimi, çocuğunuza ve kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, verebileceğiniz en güzel hediye.

Cansu Üçeş
 

geri
WhatsApp Destek İletişim