rsm

Derin ve Yiğit Kocaboy Uyku Eğitimi

Merhaba
İkiz bebek bakmak zordur özellikle uyku problemi olan ikiz bebek daha da zordur. Eşim ve ben şu anda 10 aylık olan bebeklerimize doğdukları günden beri bir uyku rutini oluşturmaya çalıştık, her gece aynı saatlerde ve karanlık bir odada sakince uykuya dalmalarını sağladık. Ama bunun yanı sıra onlara emzik emerek, sallayarak uyutma ve fön makinesinin sesi ile rahatlatarak uyutma gibi yanlış alışkanlıklar da kazandırdık..

bebeklerin uyku düzeni konusunda internetten çok fazla araştırmalar yapıp bebek bakımıyla ilgili kitaplar okudum. Okuduğum her kaynak bebeğin kendi kendine uyuma alışkanlığını edinmesinin öneminden bahsediyordu. Fakat bunu ikiz bebeklere nasıl uyarlayacağımızı yazmıyordu. Bana göre ikiz bebeklerin uykusu birbirlerini uyandıracakları için uyandıklarında hemen müdahale edilmesi gereken, diğerinin uykusunu bölmemesi için anne babanın anında ağlayan bebeğin yanında olması gereken hassas ve özel bir durumdu. Bu nedenle okuduğum ve edindiğim tüm bilgileri bebeklerime uygulayamıyordum. Teorik olarak birçok uyutma yönteminden haberdardım ama işin pratik kısmını düşünmek bile beni ürkütüyordu. Tek çocuğu olanların bu yöntemleri rahatlıkla uygulayabileceklerini ama bizim bunu başaramayacağımızı sanıyordum. Bir arkadaşım sayesinde Pınar Hanım ve KUNDAK'la tanışana kadar bu önyargılarım devam etti.

Pınar Hanım'la yaptığımız ilk telefon görüşmesinde bana verdiği enerji ile bu işi başaracağımıza inandım. Eşim ve ben işyerlerimizden 2 hafta izin alarak Pınar Hanım'la çalışmaya başladık. 3 gün gibi kısa bir sürede gece uykularımızı çok büyük ölçüde düzene soktuk. Gündüz uykularını düzenlemek çok daha zordu ama Pınar Hanım'ın uzmanlığı sayesinde 2 haftanın sonunda bir dedektif gibi iz sürerek bu sorunumuzu da çözdük.

Şu anda bebeklerimizi aynı odada uyutuyoruz ve birbirlerinin ağlamalarından hiç etkilenmediklerini şaşırarak izliyoruz hatta artık uykuya dalma sürecinde ağlamıyorlar bile. Yataklarına koyup odadan çıkıyoruz ve ikisi sohbet eder gibi sesler çıkarıp aynı anda uyuyorlarJ üstelik sabaha kadar kesintisiz bir şekilde... Bu mucizeyi 2 hafta gibi bir süreçte tamamladık. Şu anda hayatımızda emzik, fön makinesi ve ayakta sallama yok. Bilinenin tersine ikiz bebeklerin uyku düzenini oluşturmak tek bebeklerinkine oranla daha zor değilmiş.

Bu konuda öncelikle eş desteğinin önemini vurgulamak istiyorum. Bunu asla yalnız başaramazdım. Eşim ve ben bu konuda müthiş bir işbirliği ve psikolojik destek içinde hareket ettik. Tabi ki Pınar Hanım gibi bir uzmanla çalışmanın önemi çok daha büyük. Motivasyon sağlama ve işine hakimiyet konusunda çabalarını takdir ettiğim bir uzman. Kendisine ve KUNDAK ekibine çok şey borçluyuz.Teşekkürler

Nihal - Meftun Kocaboy

geri
WhatsApp Destek İletişim