rsm

Çınar Şeyranlı (8 Aylık)

Çınar'a hamileyken herkes bol bol uyu, bunlar iyi günlerin diyordu. Ben de gülüp geçiyordum. Ne kadar kötü olabilirdi ki? Çınar doğsun gerisi kolay diye düşünüyordum.

Derken o muhteşem gün gelmişti… Doğumuyla birlikte uykusuz geceler de kapıdaydı. Çınar, 3 ay boyunca çok gazlı bir bebekti. Dolayısıyla bu uykularına da yansıyordu. Akşam 19:00'da ağlamaya başlıyor, ertesi sabah 07:00'ye kadar da durmaksızın ağlıyordu. Onunla birlikte tabi ki ben de ağlıyordum. İçiniz parçalanıyor. Annelik muhteşem, bir o kadar da zor bir şey.

Herkes "yirmisi çıksın uyur, kırkı çıksın uyur, şu üç ay bir geçsin uyur" diyordu. 2 saatlik uykularla eşim de ben de dayandık. Gaz problemi geçmeye başlamıştı. Artık yatağında kendi kendine uyuması gerekirdi. Her deneyimsiz ebeveyn gibi biz de Çınar'ı uyusun diye ayakta ve kucakta sallamaya alıştırmıştık. Hayatımızın hatasıydı diyebilirim! Yatağına koyduğumuzda sanki yatağında diken varmış gibi uyanıyordu. O sallanarak biraz olsun belki uyuyordu ama bizim için uykusuz geceler 5. ayda hala maalesef devam ediyordu.

Bir gün, Pınar Hanım'ın uyku seminerine katıldım. Orada dinlediklerimle bile biraz olsun düzene sokabildim. Yatağında, sırtını sıvazlayarak uyutuyordum. "Galiba oluyor" diyordum eşime. "Pınar Hanım'ı dinlemek bile biraz işe yaradı galiba" diyordum. Ama bu mutluluğumuz sadece 1 ay sürdü. 6. aydan 8. aya kadar uykusuz geceler yine başlamıştı. Artık Çınar geceleri saat başı kalkıyor ve emzirmeden kesinlikle uyumuyordu.

8. Ay dolduğunda artık benim gücüm kalmamıştı. Pınar Hanım'a mail attım. Hemen eğitime başladık. İlk iki gün belki çok zor oluyor, ağlamasına içiniz parçalanıyor ama sonunda siz de o da çok mutlu oluyorsunuz. Çınar eğitiminin 5. gününde kendi kendine uyuyan bir bebek oldu. Şimdi O da biz de uykuya doyuyoruz.

Teşekkürler, Pınar Hanım.

Begüm Şeyranlı

geri
WhatsApp Destek İletişim