rsm

CAN USTA (6,5 AYLIK)

Henüz hamileyken uyku eğitimini araştırmaya başlamıştım. Bir çok yazı okumuş, kendimi uyku konusunda donanımlı hale getirmiştim. Ya da öyle sanıyordum...

Can doğduğunda ilk iş ona gece gündüz ayrımını vermeye çalıştım. Hamileyken bulduğum Kundak Uyku'nun web sitesindeki yazıların bu konuda çok faydası olmuştu. İlk 3 ay 9 da gece uykusuna yatıyor sadece 3 saatte bir emmek için mızıldanıyor emzirip yatağına geri koyuyordum. Bu sırada 2 tane şehir dışına uzun soluklu seyahatimiz olmuştu.

Sonra tatil dönüşü birden her şey değişti. Can bir türlü uyumuyordu. Ayakta sallamak, emzirmek işe yaramıyordu. Müzik açıp kucakta dans ederek uyutmaya başladım. Yine her şey iyi gibiyken yatağa koyduğumuz gibi uyanmaya başladı, ben de tükenmeye... Pınar Hanım'la ilk konuşmamızı o zaman yapmıştık. O dönemde uyuduktan sonra sabaha kadar deliksiz uyuyordu tek problemimiz uyutmaktı. Doktorumuza da bu problemden bahsetmiştik. Bize uyku eğitimiyle ilgili bilgiler verdi. Dediklerini uyguladık uzunca bir süre. Yatağında uyuyorduk ama çok ağlıyordu. Gazı mı var yataktan alsak mı, hasta mı, şöyle olursa ne yapacağız vs. bir sürü problem vardı.

Bunların cevabını kendimiz vermeye çalışıyorduk ama tam olarak ne yapacağımızı bilmiyorduk. Okuduğumuz yazılar, doktorun söyledikleri çok genel şeylerdi. O kadar çok ağlıyordu ki gittiğimiz yerde çocuğun uykusu geldiğinde uyutamıyorduk. Sürekli birileri gelip çocuğun uykusu yok işte neden zorluyorsun diyordu. Ve bir yaz tatili aile ziyareti sonrası ortada uyku eğitimine dair bir şey kalmamıştı. Uyku saati 10-11-12 derken gece 1 e kadar uzamıştı. Artık yine kucakta sallıyor, olmuyor çarşafta sallıyor, olmadı alıp içeri götürüyor oyun oynatıyorduk. Kollarımda derman kalmamıştı. Ne duşa girebiliyordum ne de kendimle ilgili herhangi bir şey yapabiliyordum. Gece uyumayan Can sabah kaçta kalkarsa kalksın huysuz oluyordu.

Yanlış bir şey yapmamak adına bir daha kendim uyku eğitimi vermemeye karar vermiştim. Pınar Hanım'ı tekrar aramaya karar verdim. Tabi bu sırada eşimin soru işaretlerini gidermeye çalışıyordum. Can'ın durumuna bakarsak uyuması imkânsız gözüküyordu ama ben inanıyordum. Pınar Hanım'la eğitime başladığımız ilk gün benim için gerçekten zor geçti fakat ilk günden bile akşam 8 de gece uykusuna yatırmayı başarmıştık. Günden güne her şey daha iyiye gitmiş biz hangi durumda nasıl davranmamız gerektiğini Pınar Hanım'dan öğrenmiştik. Üstelik bu süreçte Can iki diş çıkarmış ve ağrılı ve ateşli günler geçirmişti.

Şimdi Can'a iyi uykular dileyip çıkıyorum odasından. Uyku zamanı geldiğinde ''anne nen nenn'' diye beni uyarmaya bile başladı. Yemesi düzeldi, neşesi yerine geldi. O çok korktuğumuz ağlamalar bitti. Bazen biraz konuşup dalıyor uykusuna bazen 1-2 dakika mızıldanıyor. Ve ben bu yazıyı yazabilecek, film izleyecek, dinlenecek, eşimle sohbet edecek vakti bulabiliyorum. Teşekkürler Kundak Uyku.

PETEK-İLKER-CAN USTA

geri
WhatsApp Destek İletişim