rsm

Bennu Saraçcı (8 aylık)

Bugün 27 ekim 2015. Kızımız Bennu'ya uyku eğitimi verişimizin 19.günü. Az önce tam 50 dk kesintisiz yoga yaptım. İnsanın kendisine vakit ayırabilmesi ,sevdiği, isteği şeyleri yapabilmesi ne güzelmiş, ne kıymetliymiş.

Kızımız doğduğundan beri gündüzleri asla uyumazdı. Geceleri bir dönem (4.-6. Aylar arası) 8 saat aralıksız uyumuş olmasına rağmen, son 2 aydır geceleri de uyumuyordu.Üstelik daha çok emmek istiyor, 40 dakikalık emme sonrası sadece 30 dk uyuyup uyanıyordu. Tüm gece tekrar tekrar aynı döngüyü yaşıyorduk. Uyanık olduğu saatlerde de huysuz, mızmız, sürekli kucak isteyen bir kız olmuştu. Eşim de ben de bitmiş durumdaydık. Bennu bu durumdayken birine bırakıp 1-2 saatliğine birlikte dışarıya çıkmamız bile mümkün değildi. Teklif etsek de zaten olumsuz yanıt alıyorduk. Yalnız kaldığımızı anladığımızda doktorumuzun da tavsiyesiyle bir uzmandan yardım almaya karar verdik.

Pınar Hanım'ı 9 sefer uyandığım ve tüm gece hiç uyumadığım bir gecenin sabahında aramıştım. Kendisinin onca anlattığı şey arasından "biz bunu çözeriz" cümlesi tam ihtiyacım olan şey olsa gerek ki, yorgunluktan gergin olan sinirlerim koyvermiş, kendimi tutamayıp ağlamıştım. Her sorumu sakinlikle ve açıklayarak cevaplaması (bu psikolojide aynı soruları kaç sefer sorduğumu ya da ne kadar saçmaladığımı hatırlamıyorum) yanında bir de beni rahatlatmaya çalışmasına inanamamıştım. Hani paranın satın alamayacağı şeylerden biri deriz ya, o anda hissettiğim tam olarak buydu. Hele de ailelerimizin "off yine Bennu'nun uyku sorunu mu? Hepimiz büyüttük. Siz bu çocuğa bakamıyorsunuz." repliklerini duymaktan sıkıldığımız ve de artık sinirlendiğimiz bir dönemde çok iyi gelmişti.

Ertesi gün eğitim planını almış eşimle birlikte her satırını defalarca okuyup ders çalışır gibi çalışmıştık. Plan bize çok mantıklı gelmişti, üstelik Bennu'nun doğumundan beri uykusu konusunda yaptığımız hataları görebilmiştik.

İlk gün tabii ki zor geçti. Kızımız 30 dk sonra uyuduğunda hemen Pınar Hanım'ı aramıştım. İlk sorum şu olmuştu

- Acaba odasına walkie talkie koysak mı, kesin uyanır, ya duymazsak? Onun yanıtı ise
- Seda Hanım eşinizle bir kahve içip bunu kutlayın ve rahat olun, olmuştu.

Hakikaten de Bennu gece 2 kere uyanmış 10 dakika içinde yine kendisi uyumuş ve sabah 7'de ben uyandırmıştım O'nu. Bunu takip eden günlerde de benim tüm endişeli sorularıma karşı rahatlatıcı yaklaşımı, esnek tutumu benim de rahatlamamı sağlamıştı. Sadece uyku eğitimi konusunda değil, diğer birçok konuda da mükemmel bir anne olmaya çalışırken aslında kendimi ne kadar yorup yıprattığımı ve sonuçta da gergin ve endişeli olduğumu farketmiştim . Üstelik hem eşim hem ben "büyükler herşeyi bilir eskileri dinlemek lazım" düşüncesiyle ailelerimizi ne kadar çok dinlediğimizi (sese alışsın diye insan içinde uyutmaya çalışmak, geceyi gündüzü ayırt etsin diye gündüz güneşlik çekmeden aydınlıkta uyutmaya çalışmak vb..) ve kızımızın aklını ne çok karıştırdığımızı anlamıştık. Kontrol elimizden çıkmıştı. Bu sebeple Bennu'nun uyku eğitimi programından hiç kimseye bahsetmemiştik. Şimdi sonucu gördüklerinde "bu ne güzel birşeymiş, biz gençlikte ne zorluklar çekmişiz" diyorlar. Biz de gülüyoruz.

Kızımızın uykusunun düzelmesiyle birlikte gelişiminin de bir anda hızlandığını görmek bizi öyle mutlu ediyor ki..İnsanın kontrolü tekrar ele geçirdiğini hissetmesi ne güzel bir duygu. Uyumak, dinlenebilmek,sevdiğin şeyleri yapabilmek, sosyal hayata tekrar karışabilmek insanın daha esnek düşünebilmesini ve sonucunda da sakin kalabilmesini sağlıyor.

Bu eğitim bizim için sadece uyku eğitimi olmakla kalmadı, eşimle yeni dersler çıkarmamızı da sağladı. Artık sadece uykusu değil ,büyümesi ve gelişmesi konusunda da nasıl davranmamız gerektiğini biliyoruz. Sabır, kararlılık ve sıfır dış müdahale. Bunda eğitim sırasında Pınar Hanım'a yaptığım görüşmelerde esirgemeyip tecrübelerini anlatmasının çok çok etkisi oldu. Bize kazandırdığı herşey için Pınar Hanım'a çok teşekkür ediyoruz. İyi varsınız,iyi ki karşılaşmışız. Yüz yüze olmasa bile

Sizin de hep iyi insanlar ve iyi olaylarla karşılaşmanız dileğiyle. Sevgiler...

Seda & Cenk & Bennu SARAÇCI

geri
WhatsApp Destek İletişim