rsm

Azra ve Pars Yıldırım Uyku Eğitimi

10 aylık bebeklerimizi bir gün bile ağlatmadan büyüten bir ikiz ebeveyni olarak uyku eğitimi ve bebek bakımı konusunda daha önce araştırma yapıp kitap okumamıza rağmen maalesef özellikle uyku eğitiminde başarılı olamamıştık. Okuduğum duyduğum her şey çok katı geliyor ve insanların çocuklarını ağlatarak bir şey öğretmelerini anlayamıyordum. Fakat bir yerde biz yanlış yapıyorduk, bu kadar insan değil!

10 aydır bilgisayarı açıp bir şeyler okumak için bile vakit bulamadığım günlerden bir gün henüz 1 aylık bebeği olan bir arkadaşımdan gelen mesaj üzerine keşfettim Kundak ı.

Bana ilham veren detaylardan biri, sitede okuduğum ikiz bebekleri olan bir ailenin sorunlarını çözmüş olması ve Pınar Hanım'la iletişime geçtiğimizde kendisine teklif dahi etmeden bu aile ile görüşmemi sağlamasıydı. Kendisinin çözüm odaklı ve bu kadar şeffaf olması içimi büyük ölçüde rahatlattı ama henüz hazır değildim bu eğitime.

Sitedeki ikiz annesi ile iletişime geçtiğimde kime ışık olarak gördüm kendisini. çünkü biz ikiz anneleri için her şey çok daha farklı oluyor. "işte oldu" dediğimizde bile diğer bebekte sorun çıkıyor ki bugüne kadar hep böyle olduğu için düzen bir şekilde kurulamıyordu. Hani hep o doğru bildiğimiz yanlışlar var ya "Aman biri ağladı hemen diğerini uyandırmadan almalıyız çabuk çabuk sessizce" cümlesi bizim evde sayısız kez kurulmuştur. Bunların sonunun olmadığını ve bizim de bu işi bebeklerimiz için yapmamız gerektiğini Pınar Hanım'ın şu sözleriyle anlamıştım. "Onlar ağlayarak anlatıyorlar kilerini o yüzden onların iyiliği için yapıyoruz aslında biz bunu."

İlk 3 gün uyku saatlerinde evden ayrılarak eşime devretmiştim bu görevi ama pazartesi olmuştu ve iş bana düşmüştü.

"Nasıl yaparım Pınar Hanım ben bu işi" derken işte o gün başladı macera :)

Kızımız Azra, Pınar Hanım'ı bile şaşırtacak derecede direniyordu :) Zannediyorum ki kendisini benim kadar arayan olmamıştır :)

Buna rağmen sanki tek ilgiliği kişi benmişim gibi, her defasında dedektif olurcasına iz sürerek çözdük bu işi :) dedektif gibi diyorum çünkü bazı çocuklar zordur, kızım Azra gibi !!!

Artık ayakta sallamadan, emzik vermeden ya da emzirmeden yataklarına koyduğumuzda onların mışıl mışıl uykuya dalmalarını zevkle izliyoruz. Hatta yorgun biten günün ardından akşam olsun ama gece olmasın diye beklerken şimdi sabah olsun uyansınlar diye heyecanla bekliyoruz :)

Anne olduğumu bile unuttuğum bir maratonun içindeyken, ikiz bebeklere tek başına bakmanın imkansız olduğunu düşünürdüm. Şimdi ise tek başıma büyütürken bile akşamları eşimle uyuklamadan sohbet edebilmenin, pazar günleri birlikte kahvaltı sonrası kahve ve gazete okumanın keyfi ne kadar güzelmiş ...

Haydi ikiz anneleri, sizde uykusunu almış mutlu bebeklerinizle hiçbir şeyin hayal olmadığını göreceksiniz ...

Sevgiyle kalın.

Yıldırım Ailesi

Ümit - Deniz - Azra - Pars

geri
WhatsApp Destek İletişim