rsm

Aziz Efe Kural (3,5 Aylık) Uyku Eğitimi

Pınar Hanım, Yardımlarınız için tekrar çok teşekkürler.

Oğlumuz Azız Efe doğana kadar bir suru kitap, makale ve internet yazısı okumuştum ve emindim hepsini uygulayacağımdan. Ancak doğum sonrasında işler öyle olmadı. özellikle uyku konusunda bastan hiç yanımızda yatmaya ve destekle uyumaya alıştırmazsak eğitime de ihtiyacımız kalmaz diye düşünüyordum.

İlk basta Aziz yanımızdaki beşiğinde yatmamaya başladı. Yaklaşık 3 ay salonda koltukta beraber yattık. Gece emzirmeleri sırasında kucağımda Aziz le beraber uyuyakalıyorduk bu daha sonra alışkanlık haline geldi. Her gece oturur vazıyette belim açık uyuyordum ve 1,5 ay sonra işe dönecek olmanın paniğini yaşamaya başladım. Okuduğum yöntemler bana çok gaddar geliyor, düzgün uygulanmadığı takdirde bebeğimin bana olan güvenini sarsacağımdan ve olmayan düzenimizin daha da bozulacağından işeleniyordum. Bu arada etrafımda ben daha büyük çocukları olan annelerden de tek duyduğum "geceleri uyumuyor" lafı idi. Paniğe kapılmaya başlamış ki yöntemimi nasıl geliştirebilirim diye makaleler okurken Kundak ve Pınar Hanım ile tanıştık.

ürkek, acaba yapabilir miyiz, erken mi başlıyorum Aziz daha 3,5 aylık gibi sorular kafamda uçuşurken kimi Pınar Hanım a iç dökerken buldum ve O na kaygılarımı bir solukta aktardım. İlk günden önerileriyle ışık tuttu bana. Kendisinin de anne olması ve aynı yollardan geçmiş olması beni anladığını, emin ellerde olduğumuzu hissettirdi.

Yavaş yavaş ilerledik. Gerek telefon gerek e-mail yolu ile uyku eğitimimizde yardımlarını ve desteğini hep yanımda hissettim. Bu sırada üyesi olduğum mail grubundaki annelerin de uyku eğitimi konusunda işeleri vardı. Seçtiğim yolu onlarla paylaştım. Bir hafta boyunca her günümüzü yazmaya başladım. Bizdeki gelişme herkesi etkilemeye ve cesaretlirmeye başladı. Herkes arkası yarın şeklinde bir önceki günümüzün yazısını bekler oldu. Ben bunu nasıl yaptığımın reçetesin isteyenler bile oldu. Tek dediğim Pınar Hanım ile görüşmeleri ve kendisinin onlara göre bir çözüm mutlaka bulacağı idi.

Biz hala eğitimimiz üzerinde çalışıyoruz ancak bu bir haftada odamızı ayırdık, gündüzleri 1,5 saatte bir uykumuz gelmeye başladı, rutinlerimiz oluştu, emzirmem düzene girdi, bebeğimin uyku sinyallerini daha rahat okuyabilmeye başladım ve bence en önemlisi Aziz uyanıkken daha aktif, keyifli ve gülücükler saçan bir bebek oldu.

Desteğiniz, samimiyetiniz, anlayışınız, ilginiz ve sabrınız için Azız Efe ve ben tekrar çok teşekkür ederiz Pınar Hanım.

Başak Ceviz Kural

geri
WhatsApp Destek İletişim