rsm

Alp Ozan Cansever Uyku Eğitimi

Merhaba,

Anne olmak kelimelerle anlatılamayacak kadar özel bir duygu... Bebeğimi kucağıma aldığımda enerjimin hiç tükenmeden devam edeceğine gücümün bebeğim için her şeye yeteceğine inanıyordum ancak sürekli bölünen gece uykularıma 10 ayın ardından yenik düştüm.

Çalışan anne olmak zor... Doğum izni sonrası işe döndüğümde anladım ki benim enerjimin de ne yazık ki bir sonu varmış. 10 aylık olmasına rağmen oğlumun uyku düzeni bir türlü oturmamış üstelik geceleri 20 dakikada bir uyanmaya başlamıştı.

Uykusuz geçen geceler sonrası yoğun bir çalışma hayatı arasında kimi tükenmiş gibi hissediyordum ki Kundak ile tanıştım. Birlikte yaklaşık bir haftada (inanılması güç ama öyle) hızlı bir yol kat ettik. Her şeyden önce uykunun da bir eğitimle bebeğe kazandırılacağını öğrenmek ve bu konuda deneyimli bir yol göstericiyle çalışmak bu sorunun bir çözümü olduğuna inanmamda bana umut verdi.

Bir uyku güncesi tutmaya başladım ve Kundak ile her gün tüm detayları paylaştım. Bebeğimin uyku süresi hızla artmaya başladı, iyi uyuyunca gün içinde daha mutlu görünüyor ve beslenmesi de daha iyiye gidiyordu. Bu hızlı değişim beni daha da umutlandırdı, Kundak'ın tüm önerilerini çok titizlikle uygulamaya başladım.

Benim için belki de en zoru bebeğim ağladığında odasına girmeden önce biraz beklemekti. Aylarca hiç ağlatmadan büyütmeye çalıştığım bebeğimin ağlamasına 5 dakika izin vermek (!) benim için en zoruydu. Ancak Kundak sayesinde öğrim ki her defasında aceleyle odasına girerek aslında bebeğimin uykusunu bölüyormuşum. Odasına girmeden önce yalnızca birkaç dakika beklemenin bu kadar etkili olabileceğini hiç düşünmezdim. Oğlum uyandı 5 dakika ağladı ve tekrar uykusuna geri döndü ve bunu kendi kendine başardı. 4 gün sonra bu uyanmalar da kayboldu. Şimdi sadece bir sıkıntısı olduğunda (diş çıkarma, karın ağrısı vb.) uykusu bölünüyor.

Kesintisiz gece uykularını unutmuş ve artık olamayacağını düşünmeye başlamışken uykularıma Kundak sayesinde geri döndüm. Tüm sorularıma hızlı ve işe yarar cevaplar almak ve uygulanabilir çözüm önerilerini deneyerek olumlu ilerlemeler kaydetmeyi Kundak ile başardık. Teşekkürler Kundak! İyi ki varsın ve iyi ki bir mail kadar yakınımdasın!

Belgin Arslan Cansever - öğretim Görevlisi, Dr. (İzmir)

geri
WhatsApp Destek İletişim