Yeni doğan bebeklerin 24 saat içinde uykuda geçirdikleri süre 16-18 saat arasındadır. Gündüz uykularında belli bir düzen yoktur. Beslenir, 10-15 dakika ayık kalıp yeniden uyurlar. İnanılmaz bir hızla gelişen bebeğiniz, bu hızı karşılayacak enerjiyi bulabilmesi için neredeyse günün tamamını uyuyarak ve beslenerek geçirir.
 

Bu yaştaki bebeklerin mideleri henüz çok küçüktür ve bu yüzden bir seferde kendilerini saatlerce tok tutacak kadar besin alamazlar. Bebeğinizin kilosu ne kadar fazlaysa, mide kapasitesi ve dolayısıyla beslenmeden dayanabileceği süre de o kadar uzun olacaktır. Bu aylarda bebekler kısa sürede acıktıkları için geceleri en fazla 3-5 saat kadar uyanmadan uyuyabilirler.


Bebeğinizin dünyaya adapte olmaya çalıştığı bu dönemde belli bir uyku düzeni oturtmak neredeyse imkânsızdır. Ne zaman, nerede ve ne kadar uyuyacağını kontrol edemeyebilirsiniz. Yine de bu erken dönemde bebeğinizin uykusunu düzene sokmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Bu dönemde bebeğinizin daha iyi uyuması için neler yapabilirsiniz?

  • Gündüzleri kesintisiz 4-5 saat uyuyor fakat geceleri çok sık uyanıyorsa, gece-gündüz karmaşası yaşıyor olabilir. Gündüz uykularını aydınlık, gece uykularını ise karanlık ve sessiz bir ortamda uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Gündüz uykusu 2 saatten daha uzun sürüyorsa bebeğinizi nazikçe uyandırıp besleyebilirsiniz. Böylece hem gerekli sıklıkta beslenmiş olur hem de gündüzleri kısa geceleri uzun uyumaya alışır. Uyuyan bebek uyandırılır mı! Diyeceksiniz ama unutmayın, ona gündüz ve geceyi öğretiyorsunuz, kötülük yapmıyorsunuz.
  • Gündüzlerin eğlence ve oyun zamanı, gecelerin ise uyku zamanı olduğunu öğrenmesini sağlayın. Gündüz altını değiştirirken, emzirirken onunla konuşun, şarkılar söyleyin. Gece uyandığında ise ışıkları çok açmadan sessizce emzirip, altını değiştirip yeniden yatırın.
  • Bebekler bu ilk haftalarda emerken uyuyakalabilirler. Nazikçe ellerini ovarak uyanıp emmeye devam etmesini sağlayın. Bebeğinizin karnı yeterince doyarsa hem gündüz uykuları hem gece uykuları yeterli uzunlukta olacaktır. Bebeğiniz 10 dakika emip uykuya dalıyorsa, çok kısa bir süre sonra acıkarak yeniden uyanır.
  • Bebeğiniz emerken veya bebek arabasında uyuya kalırsa O’nu yavaşça yatağına yatırın. Böylece zamanla uyuması gereken yerin yatağı olduğunu öğrenecektir.
  • Bebeğinizi kundaklayın. Annesin karnındaki küçücük ve sıcak ortamından sonra karşılaştıkları bu dünya, bebekler için fazlasıyla büyüktür. Bu büyüklük onları ürkütür. O yüzden çıplak olmayı sevmezler. Uyurken kundaklanması hem bebeğinizin kendini daha güvende hissetmesini sağlar, hem de uyurken yaptığı kontrolsüz kol-bacak hareketleri yüzünden kendi kendini uyandırmasını engeller. Bebekler bilinçli hareket kabiliyeti edinene kadar (yaklaşık 3.-4. aylar) kundaklanabilirler.
  • İlk ayın sonlarına doğru bebeğinize rahatlaması için uyku zamanlarında emzik verebilirsiniz. Böylece bebeğiniz emme refleksi ihtiyacını emzik ile karşılar, sizinle değil. Bebeğiniz emzik sevmiyorsa kesinlikle zorlamayın.
  • Güvenlikle ilgili her türlü önlemi aldığınızdan emin olun. Bebeğiniz yumuşak olmayan bir yatakta, yastıksız ve sırt üstü yatmalıdır. Çarşaf yatağı tam sarmalı, çıkma ihtimali olmamalıdır. Nefes almasına engel olmaması için battaniyesi hafif ve delikli olmalıdır. Bebeğinizin yatağında risk yaratabilecek hiçbir aksesuar ve oyuncak bulunmamalıdır.
  • Bebeğinizin gündüz uykuları sırasında siz de dinlenmeye çalışın. Bu haftalarda ne kadar çok dinlenirseniz, dayanma gücünüz ve sabrınız o kadar fazla olur. Bebeğinizin dünyaya alışmaya çalıştığı bu dönemde gece uyanmalarının çok normal olduğunu kabul ederek, bir daha geri gelmeyecek olan bu günlerin tadını çıkartmaya çalışın.
WhatsApp Destek İletişim