rsm

Zeynep & Kerem Çetin (20 Aylık)

Merhaba,

Ben bir ikiz annesiyim. İkizlerimizin olacağını öğrendiğimiz anda hayatımızın değişeceği fikrine de kendimizi alıştırmaya başlamıştık. Çok güzel geçen hamileliğimin ardından tatlı bebeklerimizi kucağımıza aldık ve benim de uykusuz gecelerim başladı.

Benim ikizlerim şuan 20 aylık ve ben 20 aydır tek bir gece bile doğru düzgün uyumadım diyebilirim size. Bu zamana kadar emdikleri için geceleri de sürekli kalkıyorlardı. Başlarda bu durum bizim için normaldi. Küçüklerdi ve geceleri de emmeye ihtiyaçları vardı diye düşündük hep. Birini emzirip yatırırdım diğeri kalkardı, onun da altını değiştir emzir yatır derken bir bakmışım sabah olmuş ve ben ancak birkaç saat uyuyabilmişim. İlk üç ay böyle geçti. Derken emip uyumamaya başladılar ve işin içine sallamalar girdi, önce kucakta sonra ayakta. Altı aylık oldular düzen aynen devam ediyordu, birini emzir salla uyut, diğerini emzir salla uyut. Yataklarına alıp tam dinlenme sırası bana geldi diye düşününce biri uyanırdı ve aynı işlemler başlardı.

Babamız bize yardım etmeye çalışıyordu, benim çok yorgun olduğum zamanlar görevi o üstlenirdi ama özellikle son zamanlarda emdikleri için bana çok düşkün olmaya başladılar ve sadece benim uyutmamı istiyorlardı.

Artık benim hiç halim kalmamıştı, yorgundum ve tahammülüm bitmişti. Gün içinde çocuklarımla oyun oynama sabrını bile gösteremiyordum çünkü uykusuzdum. İşte tam da bu zamanda uyku meleğimiz Pınar Hanım'la irtibata geçtik. Öncesinde de Pınar Hanım'ı takip ediyordum ama eğitim alma cesaretini gösterememiştim. Çocuklar çok mu ağlayacak, korkacaklar mı, üzülecekler mi gibi yersiz korkularımı Pınar Hanım bir kenara attı ve iki haftalık eğitimimize başladık. Bu görevi eşim üstlenmişti, ilk iki gün akşam uykusuna yatarken ben evden ayrıldım. Çocuklar sadece ilk gün direndiler bu da çok normaldi, düzenleri tamamen değişmişti ama eşimin sabrı ve Pınar Hanım'ın desteği ile biz sadece iki günde bu işi başardık. Sanki sihirli bir değnek bizim hayatımıza değivermişti.

Çocuklarım şimdi öğle uykusunda da akşam uykusunda da sallanmadan kendi odalarında kendi yataklarında kendi kendilerine uyumayı öğrendiler. Ben de uyku dolu gecelerime kavuştum.

Eşim, sen olmasan ben bu eğitimi almaya cesaret edemezdim, senin soğukkanlılığın ve çok iyi bir baba olman bu süreci kolaylıkla atlatmamızı sağladı.

Pınar Hanım, siz güven dolu sesinizle bizim hayatımızı güzelleştirdiniz, ümitle beklediğimiz huzurlu uykulu gecelerimizi bize kazandırdınız, size çok çok teşekkür ederiz.

Kundak uyku eğitimini aradığımda karşıma çıkan ilk ses, Müge Hanım, size de teşekkür etmeden geçemeyeceğim, beni bu eğitimi almaya ikna ettiniz, kafamdaki soruları cevaplandırdınız, çok teşekkürler.

Biz çok iyi bir ekip olduk ve huzurlu uykulu günlere kavuştuk, darısı tüm uykusuz annelerin başına J

GİZEM ÇETİN

geri
WhatsApp Destek İletişim