rsm

MEHMET KEREM AKBULUT ( 6 AYLIK)

Mehmet Kerem 6 aylık doğduğundan beri gaz problemi ve uyku problemi yasıyorduk. Ben bir arkadaşımdan Kundak'ı duydum, ama insanımız hep şüphecidir ya beni "olmaz öyle şey" diyerek engellediler. Oğlum artık neredeyse 5 ay 1 haftalık olmuştu ve doğduğu günden bu yana evimde ne kahvaltı yapmış, ne yemek pişirebilmiştim nede annemsiz misafir ağırlayabilmiştim sadece 2 saat kesintisiz uyuyabilmiştim. Gazı için kullanmadığım ilaç, uyusun diye kullanmadığım bitki kalmadı, geceleri her saat başı uyanmakla birlikte gündüz ise en fazla 45 dakika uyuyordu. O uyanıyor ben kucağımda hoplatarak uyutmaya çalışıyordum.

Oğlum zaten 8,5 kg ve bende boyun fıtığı var. Onu her uyanışında 15 dakika kan ter içinde hatta ağlayarak hoplattığımı düşünsenize sinir küpü ne dönüyordum. Gece her saat uyanan, gündüz sadece 45 dakika uyuyan oğlum, ben ise uykusuzluktan kendimi kaybediyordum. Mehmet Kerem uyumadığı zamanlarda da zaten her şeye ağlayan bir çocuktu. Hem uyumaz hem sürekli ağlar, tabi bununla birlikte evde sürekli bir huzursuzluk ben sürekli ağlarım, haftanın iki günü eşimi evde bırakıp anneme giderdim.

Diğer günlerde de sabah 7.30 da annemin kapısını çalar aksama kadar orada olurdum. 3 kişi başaramazdık ne uyutmayı ne de onu susturmayı. Çok uykusuz olduğum bir gün de artik dayanamayacağımı fark ettim. "Uyku eğitimi çocuğun psikolojisini bozarmış" benim psikolojim ne olacaktı peki? Bozuk psikoloji ile ben nasıl verimli bir anne ve eş olacaktım? Mehmet Kerem zaten öyle de ağlıyor böyle de ne kaybedebilirdim ki uyku eğitimini deneyerek, hemen Pınar Hanım'ı aradım, "ben hazırım" dedim. Uğurlu saydığım Çarşamba günü eğitime başladık.

Eşim kayınvalideme gitti, annem de bana geldi. İlk uykumuz sabahtı... 17 dakika uyudu çıkıp anneme "anne, kendimi yeni bir araba almış gibi hissediyorum" dedim. Çünkü oğlumu hoplatmamıştım terlememiş, yorulmamış ve sinirlenmemiş tim. Bu benim için çok büyük bir konfordu ve aksam gerçekten yeni bir araba aldık. Pınar Hanım bunun bana oğlumun bir teşekkürü olduğunu söyledi, ben de bu Kundak'ın bana şansı dedim.

Hayatım her bakımdan eski rahatlığına döndü hem de bir günde, bu eğitimle eşimle 6 aydır ilk kez bir pazar kahvaltısı yaptık. Ben evimde yemek yapmaya başladım ve en önemlisi artık oğlumla oyun oynuyor daha kaliteli zaman geçiriyorduk. Baştan karşı çıkan ve hatta kızıp "bana sorma istiyorsan al eğitimi ama ben inanmıyorum" diyen eşim şuan herkese Kundak'ı öneriyor. Artık eşimle "bir kere de sen yardım et uyut" diye tartışmıyoruz. Ben artık evimdeyim, gitmek zorunda değilim anneme. Ben Pınar Hanım'a yakın ilgisi ve samimiyetinden dolayı çok teşekkür ediyorum, kendimi yeni evlenmiş gibi mutlu ve rahat hissediyorum.

Tuğba Akbulut

geri
WhatsApp Destek İletişim