rsm

ELİFSU ÜNLÜ (6,5 AYLIK)

Merhabalar,

Canım kızım doğduğunda her şey çok güzeldi, günün büyük bir bölümü uyuyor ve emiyordu. İlk zamanlar rahattık, hep böyle gidecek zannederken yavaş yavaş iki aylık olduktan sonra uykusuz günlerimiz ve gecelerimizde başlamış oldu. Elifsu artık gece sık sık uyanır oldu. Uyanmasa da uykusunda ağlıyordu, ben de hemen yanında bitiyor, susması ve uyanmaması için uğraşıyordum. "meğer en büyük yanlışı orda yapıyormuşum" tabi böylelikle ayağımda sallanmaya alıştırdım. Elifsu artık ayağımda sallanmadan asla uyumuyordu ve uyku problemimiz git gide daha kötü bir hal alıyordu. Bazen saatlerce ağlıyor bir türlü uykuya dalıp uyuyamıyordu. Eşimle artık nöbetleşe sallıyorduk bir şekilde sonunda uyuduktan sonra milimetrik hareketlerle yatağına koyuyorduk, ama bir saat bile uyumuyordu tekrar başa dönüyorduk.

Artık gece kesintisiz iki saat bile uykumuz yoktu ve bu yüzden Elifsu çok huzursuz bir bebekti. Yine uyumadığımız bunaldığım bir gece internetten uyku problemlerini araştırmaya başladım, "benim gibi olan anneler var mı" derken, Pınar Hanım'ın sitesi ile karşılaştım. Yazılan hikâyelerin çoğunu okudum bütün gece... İnanamıyordum, bu yazılanlar gerçek miydi? Bir umut ertesi gün hemen aradım ve Pınar Hanım'la görüştük, öyle güzel ve detaylı anlattı ki süreci insana güven veren sesi ile rahatlatıyor, cesaretlendiriyordu. Fakat ben bir türlü cesaret edemedim, çünkü Elifsu çok zor uyuyan bir bebekti ve asla kendi kendine uyumaz saatlerce ağlar diye düşündüm ve vazgeçtim.

Normalde arabada bile uyumaz, ancak ayağımda sallarsam uyurdu. Beşiğinde kendi kendine nasıl uyurdu Elifsu? 4,5 aylıktı belki 6 aylık olunca uykusu düzene girer dedim. Çünkü etrafımdakiler de öyle diyorlardı. Eşimle artık birbirimize zaman ayıramaz ve tartışır olduk, eve gelince kızı ona veriyor dinleniyordum biraz olsun. Günün büyük bir bölümü Elifsu'yu uyutmaya çalışarak geçiyordu. Eşim eğitimi vermeye dünden razıydı ama ben hep bekliyor, değişik metotlar deniyordum düzelir diye. Düzelmedi! Ve Elifsu 6,5 aylık oldu, ben düzelecek derken daha beter oldu. Artık gündüz uykusu yok gibi bir şeydi, bu böyle olmayacaktı... Tekrar Pınar Hanım'ı aradım ve başlamaya kesin karar verdim.

Bir gün belirledik, ama ben o gün gelsin hiç istemiyordum, çünkü Elifsu uyumayacak ve ağlayacaktı... Meğer ne yanlış düşünüyormuşum, hiçte sandığım gibi olmadı. Elifsu bizi hiç zorlamadı. İlk gün sadece 20 dakika içinde uyudu ve öyle sandığım kadar da ağlamadı. Eşimle şoktaydık, birbirimize bakakaldık Elifsu uyuyunca. Ayağımızda bile bu kadar kısa sürede uyumuyordu, yani resmen kızım da biz de eziyet çekiyormuşuz. Çok şaşırdık 3 saat kesintisiz gündüz uykusu, gece de aynı şekilde sabaha kadar kesintisiz hem de ilk günden itibaren. Bu kadar çabuk sonuç alacağımı ummuyordum doğrusu. Her gün Pınar Hanım'la görüştük ve Elifsu'ya güzel bir uyku düzeni oturttuk.

Uykusu ile birlikte beslenmesi de düzene girdi yavrumun, çok şükür tabi Pınar Hanım sayesinde O'na tekrar tekrar teşekkür ederiz. Şimdi güzel bebeğimizi yatağına yatırdıktan sonra önce onun güzel güzel kendi kendine uyumasını izleyerek tadını çıkarıyoruz, sonra da eşimle izleyemediğimiz DVD leri sıraya koyduk, keyifle izliyor ve uyku meleğimizin kulaklarını çınlatıyoruz. Sonsuz teşekkürler :)

Ayşe Ünlü

geri
WhatsApp Destek İletişim