rsm

DURU ULUSOY (8 AYLIK)

Kızım doğduktan sonra tüm hayatım değişmişti. Evet, anne olmak harika bir duyguydu ama ilk 8 ay bana “Nasılsın” diye sorana “Uykum var” diye cevap veriyordum çünkü uykusuzluk yaşadığım tüm muhteşem duyguları gölgeleyecek kadar yoğundu. Gördüğüm her anneyi çevirip hayat ne zaman normale dönecek diye soruyordum. Burada alt cümle “ben ne zaman uyuyacağımdı’’ aslında.

Depresyonun yamacında dolaşıyordum… Bebekle hayat, filmlerdeki gibi tozpembe değildi. Bunu ancak yaşayan bilir. Bir sosyal hayatım yoktu. Sosyal hayatı geçtim eşimle akşamları iki çift laf edecek enerjim de yoktu. Duru ne zaman uyursa yanına kıvrılıp 2 saat uyusa bari diye dua ediyordum. Gece en az 8 kere kalkmak beni bitiriyorken, “gündüz fırsat bulunca uyu” diyenlere inat uyuyamıyordum işte. Üstelik kızım da çok yorgundu, o da mutlu değildi. Tüm doğum iznimi ve işe döndükten sonra ilk aylarımı zombi gibi geçirdikten sonra bir gün canıma tak etti.” İlk 3 yıl uykusuzluk senin kaderin” diyenlere inat tüm cesaretimi toparlayıp uyku eğitimine karar verdim.

Tüm ekolleri okumuştum. Karşılaştırmalı şekilde tüm yöntemleri ezberlemiştim ama pratik beni çok korkutuyordu. İşte bu noktada Pınar Hanım’la tanıştım. O’nun kendinden emin güvenilir ses tonu bunu başarabileceğime inandırdı beni.

Ve bir mucize gerçekleşti, günlerce süreceğini düşündüğüm eğitimin ilk gecesi kızım mışıl mışıl uyumaya başladı. Hem de kesintisiz 11 saat. Gündüz uykularımız da 1-2 gün içinde rayına oturdu. Buradan uykusuz tüm annelere sesleniyorum “Uyku eğitimi candır, canandır veriniz, verdiriniz”. Geceleri uyuyan ve günlerini planlayabilen bir anne olarak yeniden hayata döndüm. Artık kızıma daha iyi bir anneyim. Kızım da, hem uyuduğu hem de günlük programı bir düzene oturduğu için daha mutlu. Uykusuzluk kader değil, yapacağınız bir kaç haftalık fedakarlık sonunda dünyalar sizin olacak.

Teşekkürler Pınar Hanım.

geri
WhatsApp Destek İletişim